Maloobchodné tržby zostali podľa očakávania aj v novembri v červených číslach, keď v reálnom vyjadrení klesli medziročne o 1,5%. Na mesačnej báze maloobchodné tržby vzrástli o 0,4%. Pokles maloobchodných tržieb vyjadrený v stálych cenách pokračoval už desiaty mesiac po sebe s výnimkou januára 2023, bol to však tretí najlepší výsledok roku 2023.

Najvýraznejší vplyv mal takmer 11% pokles maloobchodných tržieb realizovaných mimo predajní, teda najmä v e-shopoch a tiež 6,5% pokles tržieb v hobby obchodoch, predajniach nábytku a spotrebnej elektroniky. Výrazný vplyv mal aj dvojciferný pokles obratu špecializovaných predajní s potravinami, nápojmi a tabakom.

K relatívne dobrému výsledku maloobchodných tržieb sa v novembri výrazne podpísala najvýznamnejšia kategória (tržby v nešpecializovaných predajniach ako sú supermarkety, ktoré majú viac ako 41 % z celkového obratu odvetvia), ktorá si síce neudržala októbrový rast, ale medziročne klesla v novembri len o 0,5 %. Na druhej strane predajne kníh, hračiek a športových potrieb (predajne tovaru pre kultúru a rekreáciu) a po dlhšom čase aj predajne textilu, obuvi a drogérie (iné špecializované predajne) mali pozitívny vplyv na maloobchodné tržby, ako vyplýva z údajov Štatistického úradu SR.

V roku 2022 bol rast slovenskej ekonomiky ťahaný spotrebou domácností vďaka pandemickým úsporám. Od začiatku roka 2023 sa však situácia zmenila. Celková spotreba domácností bola pod tlakom v dôsledku slabých maloobchodných tržieb, ktoré boli v podstate celý čas v zápornom pásme. Miera úspor z disponibilného dôchodku zostala v súlade s vývojom reálnych miezd stále na veľmi nízkej úrovni. V dôsledku pretrvávajúcej vysokej inflácie, nižšej miery úspor, ktoré dokážu domácnosti tvoriť zo svojich disponibilných príjmov a klesajúcich reálnych miezd museli domácnosti pri plánovaní svojich nákupov aj pred koncom roka svoje rozhodnutia dôsledne prehodnocovať.

Maloobchodné tržby boli od začiatku tohto roka pod výrazným tlakom. Poklesy spotreby tovarov sa premietli do celkovej spotreby domácností v rámci slovenského HDP vo všetkých troch štvrťrokoch a zápornú úroveň celkovej spotreby domácností očakávame aj v poslednom štvrťroku 2023.

Očakávame, že maloobchodné tržby sa v roku 2024 vrátia do kladných hodnôt a to najmä v dôsledku nižšej inflácie a rastu reálnych miezd, čo podporí aj celkovú spotrebu domácností, ktorá sa podľa nášho očakávania v tomto roku vráti k reálnemu rastu. Nákupné správanie domácnosti podporí aj zastropovanie cien energií, ktoré domácnosti pocítia pri rastúcich príjmoch ako nižší tlak na ich domáci rozpočet. Na druhej strane bude mať zvýšená ochota míňať peniaze na nákupy proinflačný charakter, teda môže tlačiť ceny tovar a služieb smerom hore.

Marián Kočiš, makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne