Pohonné hmoty počas 39. týždňa (25.09 02.10) mierne poklesli. Ceny benzínu za daný týždeň dosiahli úroveň 1,704 €/l, pričom poklesli o 1,6 centa , teda takmer o 1 % medzitýždenne. Ceny dieselu na druhej strane klesali len veľmi mierne, a to o 0,2 centa, teda o 0,1 % a dosiahli úroveň 1,705 €/l.

Ceny pohonných hmôt tak možno už uzreli svoj cenový vrchol, keďže na trhu s pohonnými hmotami to začína vyzerať priaznivejšie. Výrazný obrat nenastáva len na veľkoobchodných cenách, ale taktiež aj na cenách čierneho zlata. Dôvodov takéhoto prudkého zvratu je viacero, no začneme so situáciou v Rusku. Rusko pred dvoma týždňami ohlásilo zákaz na pohonných hmotách, čo spôsobilo výrazný otras na cenách dieselu, ktorý ako môžeme vidieť prekonal krátkodobo ceny benzínu. Situácia na ich domácom trhu sa už však zlepšuje a tak by na svetový trh opäť mohli nastúpiť s ich vysokou rafinérskou produkciou a exportom.

Do ďalšieho vývoja nižších pohonných látok vstupujú aj ceny čierneho zlata, ktoré za posledný týždeň zažívalo obrovské prepady a v súčasnosti sa ustálilo na cenovke v oblasti 86 dolárov za barel. Mimo pozitívneho vývoja na ruskom trhu ku tomu prispel aj slabší dopyt po palivách v Spojených štátoch, či už z dôvodu odchodu motoristickej sezóny a vysokým cenám, ale taktiež aj negatívnemu vývoju na počasí, ktoré odstavilo New York z dôvodu záplav. Komoditám taktiež nesvedčí ani nárast výnosov na štátnych dlhopisoch, ktoré môžu naďalej obmedziť dopyt po spotrebe.

Prichádza obrat na pohonných hmotách, situácia v Rusku sa stabilizuje

Na veľkoobchodných cenách to vyzeralo podobne ako na cenách ropy, kedy sa nafta na rotterdamskej burze prepadla o 10 % a veľkoobchodná cena benzínu o čosi viac. Takéto prepady boli výsledkom kombinácií všetkých predošlých faktorov.

Vyzerá to tak, že negatívne scenáre spred minulých týždňov upadli, a na cenovkách na čerpacích staniciach tak budeme postupne vidieť pohonné hmoty lacnejšie.

Poľské ceny sa preliali aj za hranice, tentokrát do Českej republiky, kedy motoristi na krátku chvíľu videli pohonné hmoty o 8 korún (približne 30 centov) lacnejšie na čerpacích staniciach Benzina, ktoré vlastní spoločnosť Orlen. Takáto situácia však vydržala iba pár hodín a spôsobila obrovské rady na čerpacích staniciach. Cenová situácia sa však už naspäť vrátila na tržné ceny. Spoločnosť Orlen túto cenovú situáciu nekomentovala. Z môjho pohľadu tak išlo len o spôsob, ako českých motoristov na chvíľku odradiť od cestovania za pohonnými hmotami za hranice, kde ich je nedostatok.

V rebríčku cien benzínu v EÚ tak stále kraľuje Poľsko s priemernou cenou na úrovni 1,3 €/l. Slovensko a Česko si taktiež držia priečky z minulého týždňa, kedy Slovensko je na 13. mieste a Česká Republika na mieste 9.

Prichádza obrat na pohonných hmotách, situácia v Rusku sa stabilizuje

Pri cenách nafty si však Česko mierne polepšilo a posunulo sa o jednu priečku nižšie. Česi tak tankujú 7. najlacnejšiu naftu v Európskej únii, zatiaľ čo Slovensko zastáva 10. miesto, rovnako ako počas minulého týždňa.

Prichádza obrat na pohonných hmotách, situácia v Rusku sa stabilizuje

Marek Nemky, analytik finančných trhov XTB