Na Slovensku zaznamenajú firmy zo sektora vrchol insolvencií až v druhej polovici roka.

Slovenské stavebníctvo vlani zaznamenalo síce mierny rast, no dynamika bola najnižšia od roku 2009. Dokonca v závere roka sa stavebná produkcia prepadla medziročne až o 12 %. Ako upozorňujú odborníci, stavebníctvo zažíva ťažké časy v celej Európe a stredoeurópsky región tento vývoj kopíruje. „Dá sa povedať, že s malými odchýlkami je vývoj v celom stredoeurópskom regióne podobný. Zdieľame v ňom s rôznou intenzitou hlavné negatívne vplyvy na stavebný sektor, ktorými sú najmä vysoké úrokové sadzby, ktoré nútia veľkých investorov prehodnocovať a odkladať projekty a zároveň znižujú dostupnosť hypoték,“ konštatuje Martin Procházka, Head of Risk Underwriting Coface pre Slovenskú republiku a Česko. Nadnárodná spoločnosť Coface globálnym lídrom v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika. Oslabená kúpna sila obyvateľstva po období vysokej inflácie znižuje dopyt po renováciách a rekonštrukciách. Výrazným negatívnym vplyvom sú aj vysoké ceny stavebných materiálov v dôsledku drahých energií. Počasie v decembri bolo v porovnaní s inými rokmi netypicky nepriaznivé pre stavebné práce, čo malo, samozrejme, negatívny vplyv na stavebnú produkciu a jej medziročný pokles. No kým na Slovensku inžinierska výstavba kompenzovala pokles bytovej výstavby, v Českej republike to bolo naopak – inžinierska výstavba medziročne klesla, zatiaľ čo bytovej výstavbe sa darilo.

Tento rok bude pre stavebníctvo v regióne najhorší

Ilustračná snímka: pexels.com

Riziká pre tento rok

Ako podotýka odborník, možno očakávať, že tento rok bude pre stavebníctvo v regióne najhorší. Ide o odvetvie s veľkou zotrvačnosťou a v minulom roku došlo k poklesu počtu vydaných stavebných povolení. Konkrétne v slovenskom stavebníctve sa očakáva pokles približne o 1,5 %,“ upozorňuje Martin Procházka. Dobrou správou podľa neho je, že vysoké ceny energií pominuli, čo otvára priestor na korekciu cien stavebných materiálov, pričom najneskôr v polovici roka sa očakáva začiatok cyklu uvoľňovania menovej politiky ECB, čo zlacní financovanie. „Hocako,pozitívny vplyv v sektore očakávame najskôr v budúcom roku,“ dopĺňa.

Azda najvýznamnejším rizikom súčasného scenára sú ozbrojené konflikty. „Situácia v oblasti Červeného mora predstavuje významnú hrozbu pre obchodné toky; eskalácia konfliktu by mohla spôsobiť nárast cien komodít,“ vysvetľuje. To isté platí v prípade nejakého útoku na európsku energetickú infraštruktúru, ktorý by mohol destabilizovať ceny energií, opäť vyhnať infláciu nahor, a tým spomaliť očakávané znižovanie úrokových sadzieb. „K opatreniam zo strany vlády by mohlo patriť zvýšenie investičnej aktivity v oblasti dopravnej infraštruktúry, renovácia budov vo verejnom vlastníctve a stimulácia bytovej výstavby alebo rekonštrukcií, ale aj keď sa vláda rozhodne pre takéto opatrenia, v stavebnej produkcii sa to pravdepodobne prejaví až v roku 2025,“ upozorňuje odborník Coface.

Platobná morálka má limity

Stavebníctvo pritom patrí k jednému z najrizikovejších, aj pokiaľ ide o platobnú morálku. „Čiastočne je to spôsobené samotnou povahou stavebníctva, kde na projektoch musí spolupracovať viacero spoločností, často sa vyskytujú problémy s dodržiavaním termínov, organizáciou a kvalitou práce, takže stavebníctvo je svojou povahou náchylné na spory,“ vysvetľuje Martin Procházka. Druhou súvisiacou príčinou je podľa neho skutočnosť, že v tomto odvetví pôsobí veľa subjektov, ktoré sú kapitálovo slabšie, nemajú likvidný vankúš, a preto sú náchylné v prípade meškania projektu alebo oneskorených platieb platiť vlastným dodávateľom oneskorene.Preto je veľmi vhodné, aby mali svoje pohľadávky voči zákazníkom poistené a aby monitorovali jednotlivých zákazníkov a celé portfólio prostredníctvom kreditných informácií. Náš nástroj Urba 360 umožňuje klientom analyzovať kvalitu ich portfólia pohľadávok a proaktívne pracovať na dosahovaní cieľov, čo ocenia najmä finanční riaditelia väčších spoločností,“ vysvetľuje. Čoraz viac spoločností si síce uvedomuje potrebu poistenia pohľadávok a vykonávania kvalitného riadenia úverového rizika, ale, bohužiaľ platí aj, že je poistená len približne tretina objemu pohľadávok.Pritom, aby spoločnosť nahradila aj relatívne malú stratu z nezaplatenej pohľadávky, musí vytvoriť rádovo vyšší dodatočný obrat. Malé straty pripravujú podniky o ich úspechy, zatiaľ čo veľké sú likvidačné,“ upozorňuje.

Rast insolvencií

Počet insolvencií medziročne mierne vzrástol, pričom najmä v posledných mesiacoch bol pomerne vysoký. „Bohužiaľ, ešte nie sme na konci cesty a vrchol počtu insolvencií v stavebnom sektore očakávame až v druhej polovici tohto roka, ako to, žiaľ, zvyčajne býva, keď sa odvetviu začne blýskať na lepšie časy,“ dodáva Martin Procházka, Head of Risk Underwriting Coface pre Slovenskú republiku a Česko.