Niektoré skupiny obyvateľov opäť dostanú jednorazový príspevok sto eur. V poradí už druhá inflačná pomoc z dielne ministerstva práce totiž v stredu (26. október) prešla vládou. Už tradične ju niektoré skupiny poberateľov dostanú automaticky, iní o to budú musieť žiadať. Príspevku by sa mali dočkať napríklad rodiny s deťmi, siroty, ľudia v hmotnej núdzi, so zdravotným postihnutím či tí, ktorí vyrastali v detskom domove.

Podľa ministerstva práce ide o jeden z nástrojov na zmiernenie následkov nárastu cien energií a vysokej inflácie spôsobenej ekonomickými dôsledkami pandémie ochorenia. Má tiež pomôcť najzraniteľnejším skupinám obyvateľov pokryť zvýšené výdavky na bývanie, energie či stravu. Ďalšia inflačná pomoc prostredníctvom jednorazového príspevku bude stáť približne 15,6 milióna eur. Bude vyplácaný spolu s dávkou, ktorú vybrané skupiny pravidelne poberajú.

Ľudia, ktorí dostanú sto eur automaticky, sa ich dočkajú v novembrovom alebo decembrovom termíne výplaty dávok. Zvyšné skupiny poberateľov o príspevok budú môcť požiadať až potom, keď začne platiť nariadenie a ústredie práce na svojej stránke zverejní žiadosti o dotácie na inflačnú pomoc. To bude zrejme tiež niekedy v novembri tohto roka.

Inflačná pomoc v rámci prídavku na dieťa:


Jednorazový príspevok sto eur dostanú automaticky všetci poberatelia prídavku na dieťa, ktoré sa narodilo od začiatku júna do konca októbra tohto roka. Rodičia ale nedostanú celých sto eur k prídavku, ale samotný prídavok sa za október zvýši o 70 eur. Keďže dávka je na úrovni 30 eur mesačne, rodič dostane spolu sto eur. Dátum narodenia ministerstvo práce odôvodňuje tým, že tieto rodiny nezachytila prvá vlna pomoci. Prídavok bude rodinám vyplatený automaticky od 13. do 15 novembra tohto roka. Celkovo by malo ísť o 23 650 nezaopatrených detí, na čo štát použije 1,65 milióna eur.

Inflačná pomoc pre ťažko zdravotne postihnuté (ŤZP) osoby:

Ďalšou skupinou, ktorá dostane jednorazový príspevok automaticky, sú zdravotne postihnutí ľudia s nízkym príjmom. O sto eur sa im zvýši jeden z opakovaných príspevkov na kompenzáciu ŤZP. Ide napríklad o peňažný príspevok na prepravu alebo peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov. Tie štát poskytuje tým ľuďom s ŤZP, ktorí dosahujú príjem maximálne do úrovne životného minima v sume 234,42 eur. Pôjde o približne 29 400 klientov, ktorým jednorazovým zvýšením vyplateným automaticky v decembri štát vyplatí 2,94 milióna eur. Prvá inflačná pomoc sa vyplácala ľuďom, ktorí poberajú opatrovateľský príspevok alebo majú príspevok na asistenciu.

Inflačná pomoc pre ľudí v hmotnej núdzi:

Treťou skupinou s automatickým nárokom na jednorazový príspevok sto eur sú domácnosti v hmotnej núdzi. Dostanú ho také, ktorým nevznikol nárok na zvýšenie pomoci v hmotnej núdzi už za máj tohto roka. Podľa ministerstva práce ide približne o 14 283 domácností, čo predstavuje celkovú pomoc vyše 1,42 milióna eur. Domácnostiam bude pomoc v hmotnej núdzi zvýšená a vyplatená automaticky v novembri tohto roka. Tieto domácnosti nemali nárok na prvý balík pomoci v lete, pretože ešte neboli v hmotnej núdzi.

Inflačná pomoc
V poradí už druhá inflačná pomoc z dielne ministerstva práce v stredu (26. október) prešla vládou. (foto: Úrad vlády SR)

Inflačná pomoc pre siroty:

Automatický nárok na stoeurový príspevok majú aj siroty s náhradným výživným, ktoré sa im jednorazovo zvýši. Týka sa to tých, ktorým ale nevznikol nárok na sirotský dôchodok. Suma 133-tisíc eur bude vyplatená približne 1 330 sirotám automaticky v novembri tohto roka.

Inflačná pomoc pre deti s výživným od súdu:

Jednorazovú dávku dostane aj 85 433 nezaopatrených detí, ktorých súdom určené výživné je nižšie ako 150 eur. V tomto prípade ale už bude nutné o jednorazovú dávku vo výške sto eur požiadať. Nárok bude mať každé dieťa z rodiny, kde sa rodič stará o jedno alebo viac nezaopatrených detí, na ktoré bolo súdom určené výživné. Náklady na inflačnú pomoc v tejto skupine rezort práce odhaduje na 8,54 milióna eur. Vzor žiadosti bude zverejnený na stránke ústredia práce, keď začne platiť nariadenie.

Inflačná pomoc pre dospelé deti, ktoré boli v náhradnej rodine:

O stoeurový príspevok bude môcť požiadať rovnako 2 500 dospelých ľudí, ktorým bola ukončená náhradná starostlivosť z dôvodu dosiahnutia plnoletosti v období od konca apríla 2020 do konca októbra tohto roka. O inflačnú pomoc budú môcť z tohto druhého balíka požiadať formou dotácie na úradoch práce cez formulár. Zverejnený bude až potom, ako začne platiť nariadenie. Malo by to byť asi v novembri a bude to stáť zhruba 250-tisíc eur.

Inflačná pomoc pre dospelé deti, ktoré boli v detskom domove:

Do druhého balíka dotačnej inflačnej pomoci spadá aj 900 odchovancov centier pre deti a rodiny na základe rozhodnutia súdu. Týkať sa to bude len tých, ktorí v rokoch 2020 až do konca októbra tohto roka opustili detské domovy, pretože dosiahli plnoletosť. Prípadne sa v rovnakom období ukončilo poskytovanie starostlivosti na základe dohody mladému dospelému v centre pre deti a rodiny. Celkovo by to malo stáť 90-tisíc eur. Tlačivo žiadosti bude zverejnené na stránke ústredia práce po nadobudnutí účinnosti nariadenia.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: