Rýchle a lacné cezhraničné platby pomohli preraziť na konzervatívnom bankovom trhu viacerým fintechom vrátane Revolutu. Teraz sa do týchto vôd púšťa Google. Ten môže ohroziť nielen pozíciu bánk pri cezahraničných prevodoch, ale o časť trhu môže prísť aj Revolut či iní poskytovatelia platieb.

Tradičné banky si za posielanie peňazí do zahraničia často účtujú desiatky eur. Slovensko má výhodu v tom, že v rámci európskeho hospodárskeho priestoru môžu klienti tunajších bánk realizovať prevody v eurách za rovnakých podmienok ako pri domácich prevodoch. No ak by niekto chcel poslať napríklad doláre do USA, musí sa pripraviť na vysoký poplatok. Napríklad Slovenská sporiteľňa si pýta za cehraničný prevod, ktorý nepresiahne 2 000 eur, poplatok vo výške 20 eur. Za vyšší prevod klienti zaplatia 30 eur.

Tatra banka zase spoplatňuje prevody do 2 000 eur sumou 10 eur, za prevody do 20-tisíc klienti zaplatia 25 eur a za poslanie vyššej sumy 35 eur. Vo VÚB začína poplatok na úrovni desiatich eur pri prevodoch do 1 700 eur. Najvyšší poplatok si banka pýta za prevody nad 34-tisíc eur, za ktoré musia klienti zaplatiť 40-eurový poplatok.

Revolut vs. Google Pay

Ešte vyššie poplatky klienti zaplatia, ak potrebujú urgentný prevod do zahraničia. Slovenská sporiteľňa i VÚB im k štandardnému poplatku za cezhraničnú platbu naúčtujú ešte príplatok 50 eur. Podobné poplatky si účtujú aj zahraničné banky. Podľa banky Citi priemerný poplatok za posielanie peňazí medzi krajinami dosahuje 6,5 percenta.

Viaceré fintechy preto založili svoj biznis práve na rýchlom a lacnom cezhraničnom posielaní peňazí. Využili to, že množstvo ľudí pracuje v zahraničí a hľadajú lacný spôsob, ako môžu svojej rodine poslať peniaze. Spoločnosti ako Wise či Revolut dokázali vďaka tomu vyrásť do obrovských rozmerov. Svoje služby ponúkajú cez internet, vďaka čomu mohli svoj biznis ponúkať prakticky po celom svete. Napríklad hodnota spoločnosti Revolut dnes presahuje desať miliárd amerických dolárov.

Narušiť biznis s posielaním peňazí teraz plánuje aj jeden z technologických obrov. Google pridá do svojej peňaženky Google Pay, ktorá doteraz slúžila na platenie mobilom, aj možnosť cezhraničných prevodov. Ponúkať ich chce v spolupráci so spoločnosťou Western Union a Wise. Ako to pri podobných službách býva zvykom, Google ich bude rozširovať postupne. Firma zatiaľ oznámila, že umožní cezhraničné prevody americkým používateľom. Tí budú môcť na začiatku posielať peniaze do Indie a Singapuru. Google pritom očakáva, že do konca roku budú môcť americkí používatelia posielať peniaze do vyše 200 krajín prostredníctvom Western Union a do 80 krajín prostredníctvom Wise.

Riaditeľ produktového manažmentu spoločnosti Google Josh Woodward pre TechCrunch uviedol, že firma si vybrala Indiu a Singapur preto, že ide o kľúčové krajiny do ktorých ľudia z USA posielajú peniaze.

Zatiaľ len pre amerických používateľov

„Banky si účtujú veľmi vysoké poplatky za medzinárodné prevody, čo spôsobilo, že cenovo dostupnejšie ponuky fintechov sú veľmi atraktívne a umožnili im získať podiel na trhu,“ povedal pre portál Verdict Yusuf Özdalga, partner a vedúci britskej pobočky QED Investors. „Vzhľadom na globálny dosah má pre spoločnosť Google zmysel zamerať sa na tento atraktívny trh, kde jej univerzálna príťažlivosť služby Google Pay poskytuje jedinečnú distribučnú výhodu,“ dodal Y. Özdalga.

Kto bude chcieť prostredníctvom Google Pay poslať peniaze, nájde si v aplikácii používateľa, ktorý takisto využíva túto službu a potom si zvolí, že mu chce poslať peniaze. Následne si vyberie, či chce peniaze poslať prostredníctvom Western Union alebo Wise. Používateľ uvidí, akú presnú sumu príjemca dostane a ako dlho bude trvať, než mu peniaze prídu.

Nepôjde však o bezplatnú službu. Pri štarte však spoločnosť Western Union ponúka zadarmo neobmedzený počet platieb zrealizovaných do 16. júna. Wise zase núka zadarmo prvý prevod do výšky 500 dolárov. Google si však k poplatkom, ktoré si účtuje Western Union a Wise nebude účtovať žiadne navyše.

Aj keď Google môže získať podiel na úkor veľkých fintechov, podľa portálu Verdict sú ohrozené najmä začínajúce spoločnosti. Firmy ako Revolut síce vyrástli na cezhraničnom posielaní peňazí, no keďže si uvedomujú, že tento biznis im môže hocikto vyfúknuť, prinášajú klientom stále nové a nové služby. Z Revolutu sa tak stala investičná platforma, ktorá núka nákup akcií, zlata či kryptomien. To sú produkty, ktoré by mali Revolutu zaručiť vernosť zákazníkov. No vďaka tomu, že Google Pay má vo svojich mobiloch množstvo bankových klientov, bude pre nich jednoduché začať na posielanie peňazí využívať túto platformu. Výhodou je aj to, že si klienti nebudú musieť posielať peniaze na osobitný účet a až z neho ich posielať ďalej.