Minulý týždeň bol bohatý na nové dáta z oblasti indikátorov sentimentu, ktoré v predstihu naznačujú, ako sa bude ekonomika ďalej vyvíjať. Dôveru podnikateľov možno sledovať cez index nákupných manažérov, ktorí v spoločnostiach zodpovedajú aj za nové objednávky, stav zásob, rýchlosť dodávok či úroveň zamestnanosti, a teda majú konkrétnejšiu predstavu o budúcnosti. Kompozitný index nákupných manažérov (PMI, zostavuje ho spoločnosť S&P Global) v eurozóne od začiatku roka rastie.
Bližší pohľad odhalí, že rast je zatiaľ ťahaný výlučne sektorom služieb. Hoci priemysel ostáva v pásme recesie, dobré správy možno nájsť aj v tomto sektore. Povzbudivé dáta prichádzajú aj z najväčších ekonomík eurozóny. Vo Francúzsku (+2,3 bodu m/m) a v Nemecku (+ 1,6 bodu m/m) rástol kompozitný index PMI najrýchlejšie od mája minulého roka. V prvom prípade ťahal rast, podobne ako v celej eurozóne, sektor služieb. V nemeckej ekonomike bolo tiež možné vidieť solídny rast služieb, ale aj nepatrné zvýšenie indexu v sektore priemyslu.
Podnikateľská dôvera vyjadrená PMI ostáva odolná, inflačné tlaky sa zmierňujú a zamestnanosť ostáva vysoká. Zdá sa, že ekonomika eurozóny vykazuje po ťažkom roku 2022 návrat k životu. Naopak, spotrebiteľská dôvera mierne poklesla, čo pripisujeme inflácii, ktorá ešte zostáva na relatívne vysokých úrovniach. V zámorí zasadal minulý týždeň FED. Napriek neistote na finančných trhoch zvýšil podľa očakávania svoje základné sadzby, čim potvrdil svoj záväzok dostať infláciu k 2% v dohľadnom čase.
Kompozitný index PMI (Purchasing Managers‘ Index) vzrástol v marci o 2,1 bodu na hodnotu 54,1 bodu. Posledné dáta tak ukazujú, že tempo expanzie ekonomiky sa zrýchľuje. Index rastie už piaty mesiac po sebe a dosiahol desaťmesačné maximum. Platí, že ak sa index nachádza pod hodnotou 50, ekonomika je v kontrakcii (zmenšuje sa, resp. klesá), zatiaľ čo hodnoty nad 50 signalizujú rast ekonomiky a teda, zjednodušene povedané, aj očakávanie dobrých časov. Vidíme tak, že ekonomika eurozóny sa po páde do pásma poklesu v minulom roku nadýchla k rastu.
Celková miera rastu dôvery je poháňaná zatiaľ výlučne sektorom služieb (55,6 bodu), pričom aktivita v tomto sektore sa zvýšila už tretí mesiac po sebe. Medzimesačná dynamika rastu (+2,9 bodu) bola najvyššia od mája minulého roka. Kľúčovým pre rast bol segment finančných služieb, a to najmä v realitnej oblasti. Oživenie nastalo aj v oblasti cestovného ruchu, priemyselných službách, informačných technológiách a zdravotnej starostlivosti.
Sektor priemyslu sa od polovice minulého roka stále nachádza v páse recesie (v marci -1,4 bodu PMI). Priemysel utrpel ďalšie straty nových objednávok, a teda možno jednoducho dedukovať, že súčasný výkon sa udržiava ešte prostredníctvom nevybavených objednávok z minulosti. Pozitívom však je, že z automobilového priemyslu prichádzajú dobré správy spojené s lepším výkonom, čo je spôsobené najmä zlepšením situácie v dodávateľských reťazcoch. Zároveň inflačné tlaky v eurozóne sa medzičasom zvoľnili a taktiež výrazne klesli ceny vstupov, čo vytvára predpoklad pre rast v nasledujúcom období.
Naopak, podľa rýchleho odhadu Eurostatu nálada spotrebiteľov v eurozóne síce mierne poklesla, avšak naďalej sa drží na úrovni ročného maxima. Pôvodne očakávaný rast nálady spotrebiteľov v marci bol s najväčšou pravdepodobnosťou nakoniec utlmený ešte stále pomerne vysokou infláciou.
Marián Kočiš, makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne