Komodity strácajú v roku 2023 na sile. Komoditný index agentúry Bloomberg klesá od začiatku roka o 4,6 % a priblížil sa k najnižším hodnotám od začiatku vojny na Ukrajine. Najviac v tomto roku klesá zemný plyn, naopak sme svedkami významného rastu cien niektorých poľnohospodárskych komodít. Ceny cukru vzrástli počas prvých 4 mesiacov v roku o tretinu!

Energiám sa v priebehu posledných mesiacov príliš nedarilo. Cena severomorského Brentu klesala na konci mesiaca apríl od začiatku roka o 8,5 % na úroveň 79,00 USD/bbl. Texaský ropný Benchmark WTI strácal 6,5 % na 75,10 USD/bbl. Pokles cien ropných benchmarkov pokračoval aj napriek obmedzeniu ťažby organizácie OPEC+, ktoré prebehlo na konci marca. Klesali aj ceny plynu. Na konci mesiaca strácal mesačný kontrakt na burze v Holandsku 51,4 % na úroveň 39,30 eur/MWh. Išlo o najnižšiu cenu od polovice roku 2021.

Ceny elektriny prestali v posledných týždňoch kopírovať ceny plynu a dočkali sme sa mierneho rastu. Napriek tomu ročný kontrakt elektriny na burze v Lipsku stále stráca od začiatku roka 39,3 % a dostal sa na cenu 150 EUR/MWh. Cena kontraktu sa však odrazila z ročných miním na 130 EUR/MWh, kde sa pohybovala v polovici marca. Pokles predviedla aj cena uhlia. Kontrakt na burze v Rotterdame tento rok do konca apríla zlacnel o 38,6 % na 140 dolárov za tonu. V blízkosti tejto ceny sa však už trh pohybuje od začiatku februára.

Ceny priemyselných kovov nenašli v prvých mesiacoch roka jednoznačný smer. Meď vzrástla o 2,6 % na cenu 8 590 USD/tonu a hliník stratil 2,5 %. Dostal sa na úroveň 2319 USD/t. Za vývojom cien priemyselných kovov stoja nejasné vyhliadky globálnej ekonomiky a tiež Číny, ktorej hospodársky rast sa v posledných mesiacoch opiera hlavne o vzostup spotrebiteľského dopytu. Naopak drahé kovy predvádzajú dobrý výkon! Cena zlata tento rok rastie o 8,8 % na 1990 USD/oz. Cena striebra sa zvýšila o 3,9 % na 24,91 USD/oz. Drahé kovy profitujú z očakávania konca rastu úrokových sadzieb centrálnych bánk.

Podľa údajov spoločnosti URS v súhrne mierne klesajú ceny stavebných materiálov. Drží sa okolo 140 % cenovej hladiny zaznamenanej na začiatku roku 2021. Tento rok došlo k výraznému zníženiu ceny hlavne tepelných izolácií a v menšej miere klesli aj ceny výrobkov z ocele, z betónu aj z dreva. Relatívne najnižšie zníženie ceny zaznamenali tehliarske výrobky, a to kvôli drahému plynu. Určitý pokrok sa dosiahol aj v kategórii palivového dreva. Na trhu sa objavujú prvé známky výrazného poklesu cien. Vojenské lesy, ktoré sú druhým najväčším producentom v Česku, zlacneli ceny o 25 % v porovnaní s cenami v hlavnej vykurovacej sezóne na 1 250 korún bez DPH za kubík.

Čo sa týka poľnohospodárskych komodít, tak najvyšší vzostup v tejto skupine dosiahol cukor a káva. Cena cukru na burze v New Yorku vzrástla od začiatku januára o 33,5 % na 0,2611 usd za libru. V priebehu apríla si dokonca cena cukru siahla na 11-ročné maximá kvôli problémom s produkciou v Indii a Thajsku. Cena kávy tento rok pridáva 13 % na 1,85 USD za libru. Najvýraznejšie straty tento rok predvádza pšenica v USA. Pokles o 22,5 % ju dostal na úroveň 6,3 USD za bušel. Pšenica je najlacnejšia od polovice roku 2021.

Jiří Tyleček, analytik XTB