Výrobca športových áut Porsche preskočil svoju materskú spoločnosť Volkswagen a stal sa na burze najhodnotnejšou automobilkou v EÚ. A to napriek tomu, že Porsche je násobne menšie z pohľadu príjmov aj ziskov. Trhová hodnota firmy dosiahla takmer 85 miliárd eur. O tom, že trhová kapitalizácia nemusí ani zďaleka kopírovať veľkosť firmy, svedčí aj pozícia Tesly, ktorá z tohto pohľadu neohrozene kraľuje celosvetovému rebríčku.

Na tržbách vždy nezáleží, nižšie dane dokážu vyľakať
Zdroj: Largest automakers by market capitalization (companiesmarketcap.com)

Libra stlmila svoj pád

Veľkej Británii sa podarilo zastaviť pokles libry. K posilneniu anglickej meny viedlo rozhodnutie premiérky Lizz Trussovej zrušiť plán zníženia daní pre bohatých, ktorý predtým vyvolal otrasy na finančných trhoch a intervenciu zo strany Bank of England.

Pôvodne avizované masívne daňové škrty spôsobili, že vydesení investori predávali britské aktíva tak rýchlo a mohutne, až sa kurz libry voči doláru dostal na najnižšiu úroveň v histórii. Za výpredajmi štátnych dlhopisov stáli predovšetkým vystrašené penzijné fondy, niektoré sa ich zbavovali aj s 50 % zľavou, čo postihlo najviac konzervatívnych investorov.

Osud britskej meny však naďalej zostáva neistý, vsádzať na jej ďalšie posilňovanie sa nemusí nutne vyplatiť. Pre ľudí, ktorí v Spojenom kráľovstve pracujú, no výdavky do budúcnosti plánujú v eurách (chcú sa teda vrátiť „domov“), je lepšie investovať do dolárových aktív (napríklad amerických indexov) než si libry odkladať v hotovosti. 

Na tržbách vždy nezáleží, nižšie dane dokážu vyľakať
Foto: Pexels.com / Suzy Hazelwood

Autor: Filip Louženský, analytik Portu