Podľa analýzy Bloomberg New Energy Finance predstavuje cesta Európy k uhlíkovej neutralite v roku 2050 investičnú príležitosť v hodnote 5,3 bilióna dolárov. Očakáva sa, že spotreba fosílnych palív sa zníži o 28 %, a to najmä vďaka prudkému zníženiu využívania uhlia pri výrobe energie. Dopyt po rope by mohol po nástupe elektrických vozidiel klesnúť o 30 % a po zemnom plyne o 5 %, keďže ide o kľúčový zdroj energie pre výrobu elektriny pre základné zaťaženie siete. Analytici vychádzajú z predpokladu, že vietor bude hlavným zdrojom primárnej energie, na čele s veternou energiou na mori, spolu s vývojom batérií a technológií elektrolýzy vodíka.
„Odborníci rovnako očakávajú, že dopyt po elektrine stúpne do roku 2050 o 82 % ako dôsledok rozmachu elektromobilov, tepelných čerpadiel a elektrifikovaných priemyselných procesov. Rezidenčný sektor, ktorý v súčasnosti tvorí zhruba 30 % celkovej spotreby elektrickej energie, bude tiež naberať na sile,“ hovorí Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank.
Priemerná spotreba elektriny európskych domácností dosahuje cca 3,7 MWh ročne. Tepelné čerpadlo spotrebuje cca 4 MWh elektrickej energie ročne a Ministerstvo energetiky USA odhaduje, že jedno elektrické vozidlo spotrebuje 3,8 MWh ročne. „Ak nebudeme brať do úvahy zvýšenie účinnosti pochádzajúcej z toho, že domácnosti nahradia plynové kúrenie tepelným čerpadlom a benzínové auto elektromobilom, spotreba elektriny domácností vzrastie takmer o 200 %. Mnohé domácnosti pritom majú dve autá. Výroba elektrickej energie tak nepochybne vstúpi do druhého veku rozmachu,“ hovorí akciový stratég Saxo Bank.
Príležitosti v európskom sektore verejných služieb
Tento vývoj prináša podľa P. Garnryho nemalé príležitosti aj pre investorov, ktorí by si nemali nechať ujsť najväčšiu transformáciu spoločnosti od vynálezu parného stroja a ktorou sa upustí od ekonomiky založenej na uhlíku na ďalších 250 rokov. „V dôsledku vysokých cien elektriny po ruskej invázii na Ukrajinu dosiahol rast tržieb energetických spoločností medziročný rast až na úrovni 49,5 %. Dopyt investorov po akciách európskych energetických firiem bol tento rok tiež silný. Ich akcie vzrástli tento rok o 6,9 % a za posledných päť rokov v priemere o 84 %. Najvýkonnejšie sú akcie firmy Verbund, jednej z najväčších európskych hydroenergetických spoločností.
Očakáva sa, že veterná energia bude prechodu dominovať, a to v prípade, ak sa podarí znížiť náklady na elektrolýzu, čo by umožnilo výrobu zeleného vodíka vo veľkom meradle. „Zdá sa, že mnohí stále podceňujú solárnu energiu, ktorej ročná kapacita vzrastie z približne 200 GW v roku 2022 na približne 500 GW v roku 2026. Solárna energia v mnohých ohľadoch preukázala lepšie technologické vylepšenia ako veterná a jej výstavba je menej komplikovaná a má aj menšie nároky na údržbou,“ dodáva odborník Saxo Bank. Investorom odporúča staviť na rôzne zdroje energie.