Ceny pohonných hmôt v 1. týždni (01.01. – 08.01.) sa takmer nepohli. V novom roku tak pozorujeme stabilizáciu. Ceny benzínu mierne vzrástli a to o 0,1 % na cenu 1,553 €/l, zatiaľ čo ceny nafty sa nikam nepohli a zostali na cene 1,503 €/l. Začiatkom roka tak pozorujeme stabilizáciu na cenách pohonných hmôt.
Stabilizáciu pozorujeme aj na cenách vstupnej suroviny ropy, ktorá síce za minulý týždeň vzrástla o 1,72 %, avšak to z dôvodu, že sa ropa v začiatkom roka nachádzala v krátkodobej korekcii. Napriek tomu, že sa ceny v posledných 2 týždňoch takmer nepohli, situácia na rope je stále napätá.
Napriek zvýšenému riziku v Červenom mori sme znížený počet tankerov, ktoré prechádzali cez Červené more nevideli, čo sa však môže rýchlo zmeniť, keďže v čase písania článku, vo štvrtok, Irán zadržal tanker s ropou z Iraku smerujúcou do Turecka ako odvetu za minuloročnú konfiškáciu toho istého plavidla a jeho ropy Spojenými štátmi. Napätie na Strednom východe sa tak naďalej stupňuje, čo zvyšuje riziko dodávok ropy.
Cena zatiaľ výraznejšie nereaguje, keďže obchodníci stále nie sú presvedčení, že by sa takéto rizika zmaterializovali. Navyše nie sú presvedčení, že plánované kombinované zníženie produkcie o 2,2 mil. barelov denne bude dostatok, na vyrovnanie trhu s ropou, keďže Saudi Aramco v pondelok oznámila, že znižuje oficiálnu predajnú cenu o 2 doláre na mesiac február. Napriek tomu rafinérie v Číne, ktorá je najväčším svetovým importérom, si pýtajú na február menej saudskej ropy. Cena v súčasnosti je tak na úrovni 77,8 dolára za barel brentu, teda o 0,92 % nižšie ako koncom prvého týždňa.
Veľkoobchodné ceny v Rotterdame pokračovali v miernom raste. V prvom týždni rástli o približne 1,5 %, zatiaľ čo v tomto ich vidíme o ďalšie percento vyššie. Mierny nárast o pár desatín percent tak budeme môcť vidieť aj na čerpacích staniciach, avšak nič markantné čo by si spotrebitelia všimli.
Marek Nemky, analytik XTB