Plánujete si v blízkej budúcnosti splniť váš sen o vlastnom bývaní? V takom prípade možno rozmýšľate, či sa vám v aktuálnej dobe viac oplatí prenajímať si alebo kupovať byt. Poradíme vám, ktoré faktory zvážiť a na čo všetko myslieť.

Komu sa oplatí prenájom bytu?

Prenajímanie si bytu je vhodné predovšetkým pre ľudí, ktorí nemajú dostatok vlastných zdrojov na to, aby mohli požiadať o hypotéku. Okrem toho je dobrou voľbou pre každého, kto nechce mať veľké záväzky a chce si len vyskúšať život v konkrétnej lokalite.

Lepšie bývanie za menej peňazí

V dnešnej dobe sa úrokové sadzby na hypotékach pri trojročnej fixácii hýbu vo väčšine bánk na úrovni viac ako 4 %. Z tohto dôvodu sú splátky pomerne vysoké. Povedzme, že máte napríklad 900 € mesačne na bývanie. Aby ste mali takúto mesačnú splátku v Bratislave, budete sa musieť uskromniť a kúpiť si byt v menej lukratívnej časti, prípadne v staršom bytovom dome.

Naopak, keď sa rozhodnete pre prenájom, za 900 € mesačne aj v Bratislave získate nadštandardne vybavený byt v centre, v modernej novostavbe. Za rovnaké peniaze tak máte značne lepší životný štandard.

Bez nutnosti vstupnej investície

Ak si zvolíte prenájom, nemusíte mať vopred našetrených niekoľko desiatok tisíc eur. Nikto nebude do detailov skúmať vašu finančnú situáciu, aké obraty má vaša firma, koľko zarábate alebo aké iné pôžičky či leasingy splácate. Bývať môžete prakticky ihneď, pričom prenajímateľovi stačí vo väčšine prípadov zaplatiť kauciu vo výške jedného mesačného nájmu.

Prenájom je tak vhodný pre každého, kto nemá dostatok úspor na to, aby si mohol vziať hypotéku. Prípadne pre niekoho, kto chce tieto úspory radšej investovať výhodnejšie – napríklad do vlastného podnikania, akcií, fondov alebo iných aktív.

Vysoká flexibilita

Vďaka prenájmu si dokážete vyskúšať život v konkrétnej lokalite bez toho, aby ste si robili veľké záväzky. Chcete žiť v Bratislave? Môžete si prenajať byt na rok a keď zistíte, že sa vám toto mesto nepozdáva, viete sa ľahko presťahovať inam.

Prenájom je z tohto hľadiska vhodný hlavne pre mladších ľudí, ktorí ešte nemajú jasne definovanú životnú cestu a sami presne nevedia, kde budú o rok či dva.

Kúpa vlastného bytu

Napriek tomu, že prenájom je v mnohých krajinách Európy obľúbenejší ako vlastníctvo nehnuteľností, Slováci stále preferujú bývať vo vlastnom. Kúpa bytu má svoje tienisté stránky, ale sú s ňou spojené aj mnohé výhody.

Profitovanie na raste hodnoty

Keď bývate v prenájme, nijakým spôsobom neviete využiť vo svoj prospech to, že ceny nehnuteľností dlhodobo rastú. Ak si dnes kúpite vlastný byt za 200 000 €, o 10 rokov možno bude mať hodnotu 240 000 € alebo aj viac. Keď sa ho teda rozhodnete jedného dňa predať, prilepšíte si o niekoľko desiatok tisíc eur.

Nehovoriac o tom, že v budúcnosti vám vlastný byt dokáže zarábať aj inými spôsobmi. Ak sa jedného dňa budete chcieť odsťahovať do domu, nemusíte ho predávať. Môžete ho napríklad prenajímať alebo ponúkať na portáloch ako Airbnb. Pokiaľ máte podnikateľského ducha v oblasti realít, kúpa vlastného bytu bude pre vás pravdepodobne ideálnym riešením.

Istota bývania a sloboda v úpravách

Keď si prenajímate byt, nikdy neviete, či si náhodou majiteľ jedného dňa nezmyslí predať ho a vy si budete musieť zrazu hľadať nové bývanie. Ak ste mladý flexibilný človek, nemusí to byť problém. No keď v danom byte už žijete aj s deťmi, náhle sťahovanie sa môže byť problematické. Vo vlastnom byte máte istotu, že vás nikto nevyhodí a vždy budete mať strechu nad hlavou.

Ďalším veľkým plusom je, že vlastný byt si môžete prispôsobiť presne podľa vašich predstáv. Je len na vás, pre aké farby stien či štýly nábytku sa rozhodnete. V prenajatom byte sa musíte vo väčšine prípadov zmieriť s tým, ako ho zariadil majiteľ a dokúpite si len doplnky. V tomto smere sa oplatí navštíviť portál Kimbino, na ktorom nájdete aktuálne akciové letáky známych supermarketov a obchodných domov – Kaufland, Lidl, Tesco, Pepco, Kik a mnohých ďalších. Ľahko si tak vyberiete kompletné vybavenie do domácnosti za tú najlepšiu cenu. Zľavy sa veľakrát hýbu aj na úrovni viac ako 20 %.

Ťažšia dostupnosť

Vzhľadom na to, že banky v dnešnej dobe štandardne poskytujú financovanie v maximálnej výške do 80 % hodnoty nehnuteľnosti, musíte mať pred kúpou bytu dostatočne vysoké úspory. Napríklad, ak budete chcieť kúpiť byt za 200 000 €, budete potrebovať 40 000 € z vlastných zdrojov. Nehovoriac o tom, že kvôli aktuálne vysokým úrokovým sadzbám bývajú splátky aj pri 30-ročnom horizonte splácania pomerne vysoké.

Z finančného hľadiska sa preto v aktuálnej dobe mnohým ľuďom viac oplatí prenájom ako kúpa bytu. Situácia sa však môže otočiť, pokiaľ úrokové sadzby opäť poklesnú. Ak však neviete, ako investovať voľné finančné prostriedky a plánujete sa usadiť na jednom mieste, z dlhodobého pohľadu bude pre vás pravdepodobne výhodnejšia kúpa vlastného bývania.