Ovocné sady v bratislavskej Trnávke začnú v budúcom roku osídľovať prví majitelia nových bytov. Developerská spoločnosť J&T Real Eetate (JTRE), ktorá projekt zastrešuje. má v pláne odovzdávať byty z prvej etapu projektu.

Zároveň sa v decembri začala výstavba druhej etapy, ktorú bude tvoriť päť domov so siedmimi až ôsmimi podlažiami. Generálnym dodávateľom sa stalo opäť združenie stavebných spoločností pod vedením firmy Strabag spolu so Sytiq. Na predaj sú bytové jednotky druhej etapy v troch rezidenčných budovách.

Projekt, ktorý navrhol architektonický ateliér GFI, prinesie do územia blízko bratislavského letiska celkovo 1 024 bytov. Developer odhaduje, že druhá etapa bude hotová približne v roku 2024.

Posledné voľné byty z prvej etapy

Ako prvé sa začali predávať byty v šiestich budovách v rámci prvej etapy. Z celkovej ponuky 550 bytov zostalo bez majiteľa posledných 21 jednotiek. Zvyšné sú buď predané, alebo rezervované.

Ešte v máji tohto roka developer spustil predaj ďalších 354 bytov rôznych veľkostí a 123 apartmánov v rámci druhej etapy. Tvorí ju ďalších päť bytových domov so siedmimi až ôsmimi podlažiami. Na webovej stránke projektu je zatiaľ k dispozícii len predaj v troch rezidenčných budovách druhej etapy. V ponuke sú jedno- až trojizbové byty či apartmány.

Cena voľných a tých najmenších bytov sa začína nad úrovňou 95 500 eur. Najdrahší byt v ponuke bez majiteľa stojí takmer 200-tisíc eur. Najmenší byt v ponuke má rozlohu 24 metrov štvorcových. Pripomína garsónku, pri ktorej developer uvádza, že je to ateliérový typ bytu. Na druhej strane najväčší voľný byt má takmer 73 metrov štvorcových.

Každý z nich má balkón a pivničnú kobku, za ktorú si budúci majitelia nemusia priplácať.

Ovocné sady
Vizualizácia interiéru jedného z bytov v projekte Ovocné sady. (Foto: JTRE)

Systém splácania je 20/80

Záujemcovia o byt musia po úvodných stretnutiach podpísať zmluvu o uzatvorení budúcej zmluvy, ktorú dostanú poštou alebo kuriérom. Potom musia do piatich dní po jej podpise zaplatiť prvú splátku z kúpnej ceny vo výške 6 000 eur. Ďalšia splátka sa uhrádza do 30 dní od podpisu. Malo by ísť o doplatok do 20 percent kúpnej ceny.

Budúci majitelia potom zaplatia zvyšných 80 percent kúpnej sumy až po nadobudnutí právoplatnosti kolaudačného rozhodnutia a určenia súpisného a orientačného čísla budovy. Po poslednej platbe sa ešte podpisuje zmluva o prevode vlastníctva.

„Sledujúc vývoj ponuky a dopytu na trhu novostavieb v Bratislave a zároveň aj rast cien stavebných prác a materiálov, približne na kvartálnej báze sme pristúpili ku korekcii cenníkových cien. Teraz vieme klientom v rámci výhodnej ceny ponúknuť aj parkovacie miesto zadarmo,“ tvrdí riaditeľ predaja rezidenčných nehnuteľností JTRE Ivan Bratko.

Podľa jeho slov majú klienti záujem o všetky kategórie bytov druhej etapy, od jednoizbových až po trojizbové, čo dokazuje fakt, že je približne polovica ponuky vypredaná.

Ovocné sady
Vizualizácia projektu Ovocné sady. (Foto: JTRE)

Budovy ako ovocné sady

Ovocné sady sa rozprestierajú na ploche 81-tisíc štvorcových metrov. Zaujímavosťou je, že podľa developera radenie jednotlivých domov vychádza z lineárnej výsadby ovocných sadov. Súčasťou projektu je veľký centrálny park s detským ihriskom, komunitným miestom s grilom a exteriérovými strojmi na cvičenie.

Na prízemí jedného z obytných domov vznikne aj materská škola, ktorá je súčasťou prvej etapy projektu. „Ovocné sady sú koncipované ako štvrť pre mladé rodiny s deťmi, preto postavíme modernú verejnú materskú školu s kapacitou 80 detí. Na jej vybudovaní sme sa dohodli s vedením mestskej časti Ružinov,“ hovorí výkonný riaditeľ spoločnosti JTRE Pavel Pelikán.

V okolí budú mať noví obyvatelia sadov k dispozícii aj komunitnú záhradu. Slúžiť bude na dopestovanie si vlastných plodín či byliniek. Samozrejmosťou by mali byť rozmiestnené lavičky v okolí rezidenčných budov.

Ovocné sady budú mať dokopy 1 285 parkovacích miest. Väčšina z nich však bude nad zemou, zvyšné budú kryté. V prízemí niektorých budov vzniknú aj prietory pre obchody a služby.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: