Slovenská sporiteľňa odhaduje, že Slováci minú na platbách kartami v zahraničí ročne okolo 1,6 miliardy eur, čo priemerne na jedného človeka vychádza 290 eur. „Najviac je to počas letných dovoleniek a Vianoc. Kým v lete sa jedná prevažne o platby mimo okolitých krajín, v predvianočnom období je podstatná časť zahraničných platieb kartou realizovaná v Rakúsku, Poľsku a Česku,“ vraví analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.


V susedných krajinách nakupujeme najmä spotrebný tovar ako potraviny, oblečenie či vybavenie do bytu, ktoré sú zvyčajne rovnako dostupné aj na Slovensku. Vlani sme pred Vianocami v zahraničných obchodoch a e-shopoch podľa odhadov minuli takmer 300 miliónov eur.

Slovenská sporiteľňa preto spúšťa iniciatívu s názvom Doma nakupujem. Chce podporiť domáce nákupy, čo pomôže slovenským obchodníkom i ekonomike. Do iniciatívy sa zatiaľ zapojilo 70 firiem a združení. Slovenská sporiteľňa zároveň v prospech slovenského podnikateľského sektora venuje časť svojho mediálneho priestoru. Zaplatí celoštátnu reklamnú kampaň Doma nakupujem, ktorá bude v televíziách, tlači aj na internete šíriť myšlienku podpory domácej ekonomiky.