Americká legislatíva prikazuje veľkým fondom, aby pravidelne zverejňovali zmeny vo svojich portfóliách. Pozície bývajú následne zverejnené do 45 dní od skončenia kvartálu a tak sme sa v utorok večer dozvedeli, aké zmeny realizoval napríklad aj Warren Buffett. Ten je stále riaditeľom spoločnosti Berkshire Hathaway, v ktorej má aj takmer celý svoj majetok. Poďme sa teda pozrieť, aké zmeny firma za posledný kvartál urobila.
V prípade nákupov sme sa nedočkali žiadnej zaujímavej transakcie. Berkshire síce nakupovala akcie, avšak vo veľmi obmedzenej miere. Firma nakúpila akcie Liberty Media Corp či Sirius XM. Obe spoločnosti podnikajú v oblasti médií. Ďalším nákupom bola kúpa malého podielu v Atlanta Braves Holdings, ktorá zase nepriamo vlastní baseballový klub Atlanta Braves. Všetky tri transakcie však boli na pomery Berkshire malé a tvoria spolu len desatiny percenta z celkového investičného portfólia firmy.
Zaujímavejšie však boli odpredaje akcií. Firma totiž znížila objemy držaných akcií napríklad pri firme Amazon, ktorá je jedným z najväčších retailerov na svete a zároveň najväčším poskytovateľom cloudu. Berkshire tiež znížila svoj podiel v ťažbárovi ropy Chevron, ktorého akcie predáva postupne už dlhodobejšie. Zaujímavý je tiež predaj časti akcií výrobcu počítačov a tlačiarní HP. Vo väčšine prípadov však išlo o relatívne malé zníženie pozícií.
Za minulý kvartál ale Berkshire úplne odpredala zvyšné akcie hneď niekoľkých firiem. Spomenúť môžeme herné vydavateľstvo Activision Blizzard, ktoré kúpil pred časom Microsoft. Microsoft oznámil svoj zámer odkúpiť túto spoločnosť už dávnejšie a Buffett so svojimi partnermi špekulovali práve na to, že táto akvizícia prejde cez regulačné orgány, a oni získajú prémium – rozdiel medzi aktuálnou cenou a finálnou cenou odkupu. Firma sa tiež úplne zbavila aj akcií amerického výrobcu automobilov General Motors. Zo známych spoločností môžeme ešte spomenúť najväčšiu farmaceutickú spoločnosť na svete Johnson & Johnson, výrobcu potravín Mondelez, či výrobcu spotrebného tovaru Procter & Gamble. Všetky tieto firmy svojou charakteristikou spĺňajú to, čo Buffett už dekády na trhu vyhľadáva – stabilne zarábajúce predvídateľné biznisy. Akcie ale tentokrát on alebo jeho ľudia predávali, avšak ani v tomto prípade nešlo o žiadne extra veľké transakcie.
Zmeny v portfóliu Berkshire boli teda minulý kvartál skôr kozmetické a žiadneho veľkého prekvapenia sme sa nedočkali. V priebehu stredy však začala internetom kolovať informácia, že Berkshire požiadala americké úrady o to, aby mohla byť jedna transakcia utajená. V minulosti o podobné kroky občas firmy žiadali v prípade, pokiaľ plánovali nakupovať ďalšie akcie firiem a obávali sa, že zverejnenie názvu firmy by mohlo ceny akcií vyhnať nahor. Stále je možné, že sa informácia nakoniec nepotvrdí, alebo nepôjde o významnú transakciu. Ak sa pozrieme na súčasné portfólio Berkshire Hathaway, dominuje v ňom Apple s podielom 50 % a hodnotou vyše 150 miliárd USD. Na druhom mieste je Bank of America s podielom 9 % a hodnotou 28 miliárd USD, na treťom American Express s podielom 7,2 % a hodnotou 23 miliárd USD, na štvrtom Coca-Cola s podielom 7,2 % a hodnotou 22,4 miliardy USD a prvú päťku najväčších pozícií uzatvára Chevron s podielom 5,9 % a hodnotou pozície vo výške 18,6 miliardy USD.
Tomáš Vranka, analytik XTB