Bankám sa znovu darí. Ich čistý zisk poskočil takmer dvojnásobne

Počas prvých troch mesiacov tohto roku banky na Slovensku dokázali navýšiť svoje zisky. Celkový čistý zisk sektora dosiahol 125,5 milióna eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku, kedy banky zarobili 64 miliónov, to predstavuje nárast o 96 percent. Hospodárenie bánk v prvom štvrťroku minulého roku pritom ešte nebolo poznačené koronakrízou.

Z údajov, ktoré zverejnila Národná banka Slovenska (NBS), vyplýva, že pod tohtoročný nárast zisku sa podpísalo predovšetkým zrušenie bankového odvodu. V prvých troch mesiacoch minulého roku banky na ňom štátu odviedli 75,9 milióna eur.

Naopak výrazný zásah do hospodárenia bánk prinieslo zvýšenie odvodu do fondu na ochranu vkladov. Kým vlani v prvých troch mesiacoch banky na ňom zaplatili 3,4 milióna eur, v tomto roku to bolo až 25,4 milióna. Pod takýto nárast sa podpísalo skokové zvýšenie odvodu z minuloročných 0,01 percenta na 0,08 percenta z objemu chránených vkladov.

Nízke úroky oberajú banky o zisky

Bankám naďalej klesajú čisté úrokové výnosy. Môžu za to predovšetkým rekordne nízke úrokové sadzby z hypoték. V prvom štvrťroku finančné domy dosiahli čisté úrokové výnosy na úrovni 398,7 milióna eur. V porovnaní s minulým rokom to predstavuje pokles o 4,7 percenta. A oproti roku 2019 sú ich čisté úrokové príjmy nižšie o osem percent, čo predstavuje pokles o 35 miliónov eur.

Banky sa snažia tento prepad vykompenzovať nárastom príjmov z poplatkov a provízií. No zatiaľ sa im to nedarí. Čistý výnosy z poplatkov a provízií im od roku 2019 vzrástli o 9,1 milióna eur. To je približne štvrtina sumy, ktorú stratili v rovnakom čase na úrokoch.

Finančné domy zaregovali na koronakrízu aj výrazným šetrením. Vidno to aj na nákladoch na zamestnancov. Tie boli v prvom štvrťroku dokonca mierne nižšie ako pred dvomi rokmi. Vlani v prvých troch mesiacoch dosiahli osobné náklady 165,2 milióna eur. Tento rok to bolo 160,8 milióna, čo je o takmer milión menej ako v roku 2019. Viaceré banky totiž vlani začali s redukciou počtu zamestnancov.

Výrazne menej reklamy

Banky výrazne osekali aj náklady na propagáciu. V tomto roku na ňu zatiaľ vynaložili 14,5 milióna eur. To je o 1,1 milióna eur menej ako vlani. No v porovnaní s rokom 2019 znížili náklady na propagáciu až o 23,1 milióna eur.

Peňažné ústavy aj v prvom štvrťroku pokračovali vo vytváraní opravných položiek, aj keď nie už takým tempom ako vlani. Celkovo im oprávky narástli o 44,8 milióna eur.

NBS zverejnila len súhrnné údaje za všetky banky. Samostatne zatiaľ výsledky svojho hospodárenia oznámila len Slovenská sporiteľňa. Tá v prvom štvrťroku dosiahla zisk 30,9 milióna eur, čo je o 4,8 milióna viac ako vlani.

„Prvý štvrťrok celkovo priniesol viacero pozitívnych signálov a treba povedať, že situácia je lepšia, ako sme očakávali. Začiatkom roka skončil odklad splátok najväčšej časti klientov a drvivá väčšina z nich nemá problém so splácaním,“ povedal finančný riaditeľ a člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne Pavel Cetkovský.

Foto:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *