Dôchodkové spoločnosti v druhom pilieri zažili vlani skromný rok. Minimálne v porovnaní s rokom 2021. Všetkým piatim firmám minulý rok výrazne padli tržby ako aj zisk. Na rekordné úrovne sa pritom výsledky dôchodkových správcov tak skoro nevrátia.
Kým v roku 2021 celkové tržby piatich dôchodkových spoločností v druhom pilieri dosiahli 130,5 milióna eur, vlani to bo už len 46,2 milióna, čo predstavuje pokles o takmer 65 percent. Podobne sa im prepadol aj čistý zisk. Zo 78,6 milióna eur klesol na 17,9 milióna.
„V roku 2021 bol výsledok hospodárenia ovplyvnený poplatkom za zhodnotenie, ktoré v danom roku dosiahlo rekordnú úroveň. Vzhľadom na vývoj na finančných trhoch sa táto situácia v roku 2022 neopakovala a výpadok poplatku za zhodnotenie znamenal podstatne nižší konečný výsledok,“ vysvetľuje minuloročné výsledky predseda predstavenstva Uniqa DSS Peter Socha.
Dôležitý poplatok skončil
Do konca minulého roku si dôchodkové spoločnosti účtovali poplatok za zhodnotenie. V prípade, že hodnota dôchodkovej jednotky prekonala historický rekord, dôchodkový správca si zobral zo zhodnotenia desať percent. To dôchodkovým spoločnostiam pomáhalo navyšovať tržby ako aj zisky v dobrých rokoch.
Práve rok 2021 bol v tomto prípade nadpriemerný. Až päť fondov vtedy prinieslo sporiteľom výnos vyše 20 percent a najmenej ziskový negarantovaný fond zhodnotil úspory o 7,6 percenta. Dôchodkoví správcovia na tomto zhodnotení participovali vo forme vyšších zinkasovaných poplatkov a následne aj zisku, keďže na vyššie výnosy nemuseli vynaložiť vyššie výdavky.
Po vysokom raste trhov a dôchodkových fondov v roku 2021 prišiel minuloročný prepad. V mínuse skončili všetky dôchodkové fondy. Väčšina negarantovaných fondoch vlani stratila 10,9 až 17,2 percenta. Nad touto hranicou skončil len akciový fond od 365.life, ktorý si pripísal stratu vo výške 27,8 percenta.
Napriek obrovskému prepadu dokázali všetky dôchodkové spoločnosti vlani zostať v zisku. Najvyšší čistý zisk si vlani zaknihovala Allianz Slovenská dôchodková spoločnosť. Tej medziročne zisk padol najmenej zo všetkých spoločností, keď si pohoršila o 66 percent na 6,5 milióna eur.
Najväčší prepad zisku, takmer 86 percent, si pripísala 365.life. V čistom vlani zarobila 400-tisíc eur. Ide o najmenšiu dôchodkovú spoločnosť na trhu - spomedzi všetkých spoločností má najmenej klientov a takisto spravuje najnižší objem majetku. Keďže náklady dôchodkových firiem sa príliš nemenia, menšie spoločnosti môžu mať v prípade nepriaznivých podmienok na trhu väčší problém udržať ziskovosť.
Zisk dôchodkových spoločností porastie len pomaly
Nový majiteľ 365.life, poisťovňa Kooperativa, bude mať čo robiť, aby dokázal zvýšiť ziskovosť spoločnosti. Pravdepodobne jedinou cestou k vyššiemu zisku je navýšiť počet sporiteľov. Tomu by firme mohol pomôcť aj automatický vstup do druhého piliera, ktorý začal platiť od mája tohto roku. Vďaka nemu môžu dôchodkové spoločnosti získavať viac nových klientov ako v súčasnosti.
Dôchodkovým spoločnostiam už totiž nepomôže ani prudký rast trhov, vďaka ktorým by fondy prekonali svoje maximá z konca roka 2021. Od začiatku tohto roku si už totiž nemôžu pýtať poplatok za zhodnotenie. Rovnako si už nemôžu účtovať ani poplatok za vedenie účtu, ktorý doteraz dosahoval jedno percento zo sumy príspevku.
Na oplátku si môžu dôchodkoví správcovia pýtať vyšší ročný poplatok za správu. Ten vzrastie z 0,3 percenta na 0,4 percenta. V tomto a budúcom roku je ešte mierne vyšší. Tento poplatok sa počíta z hodnoty majetku na účte. Ak má napríklad niekto na dôchodkovom účte 10-tisíc eur, na správcovskom poplatku za rok po novom zaplatí 40 eur. Doteraz to bolo 30 eur.
Aj táto zmena zabezpečí, že rekordné tržby ani zisk z roku 2021 dôchodkové spoločnosti tak skoro nezopakujú. Generálny riaditeľ Allianz Slovenskej DSS Miroslav Kotov potvrdzuje, že schválené úrovne poplatkov budú mať negatívny dopad na hospodárenie spoločností. „Nová štruktúra odplát v princípe znamená, že DSS vypadla z príjmov odplata za zhodnotenie. Nová odplata za správu pokryje v súčte priblžne minuloročné odplaty za správu a za vedenie účtu. K tomu bude potrebné vziať do úvahy aj zvýšené náklady DSS na implementáciu zmien zo zákona v nasledujúcich rokoch,“ vraví M. Kotov.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: