Vlaňajšia dôchodková reforma definitívne zrušila v minulosti kritizovaný dôchodkový strop na úrovni 64 rokov. Rast dôchodkového veku sa tak opäť naviaže na strednú dĺžku života. Táto zmena síce nastane od januára, ale dôchodkový vek v roku 2024 bude naďalej určovať v súčasnosti platná tabuľka. Automatický rast dôchodkového veku sa bude týkať až ľudí narodených v roku 1967 a neskôr. Staršie ročníky sa tak ešte môžu riadiť tabuľkou, ktorá definuje dôchodkový vek žien i mužov.


Stále tiež platí, že dôchodkový vek sa skracuje podľa počtu vychovaných detí. Každé ho pritom znižuje o šesť mesiacov. Zákon umožňuje úpravu odchodu do penzie najviac o 18 mesiacov, čo sú tri vychované deti. Pri odchode do dôchodku sa to prioritne počíta len ženám, no v prípade ich úmrtia či pri ďalších životných okolnostiach má na zníženie nárok aj muž. Musí ísť o špecifický prípad, ktorý vždy posudzuje Sociálna poisťovňa.

Tabuľka sa končí pri ročníku ľudí narodených v roku 1966. V podstate tak jej platnosť končí v roku 2030, takže odvtedy už bude odchod do penzie rásť automaticky podľa strednej dĺžky života. Mechanizmus zvyšovania bude približne rovnaký ako ten, podľa ktorého sa vytvárala tabuľka. Odchod do dôchodku sa bude posúvať zhruba o jeden až dva mesiace ročne. Štát aj potom umožní ľuďom odísť do penzie skôr podľa počtu detí. Okrem toho je od tohto roku možné odísť do dôchodku aj po 40 odpracovaných rokoch.

Dôchodkový vek v roku 2024


Kým v tomto roku môžu odísť do dôchodku bezdetní muži či ženy vo veku 63 rokov, dôchodkový vek v roku 2024 sa predĺži o dva mesiace. Napríklad ešte pred koncom tohto roka môžu do penzie odísť bezdetní ľudia narodení v roku 1960. O odchod do penzie môžu žiadať len podľa dátumu ich narodenia. To znamená, že ak sa niekto narodil napríklad v novembri 1960, do dôchodku môže odísť v rovnakom mesiaci tohto roka. Dôchodkový vek ešte môže dosiahnuť aj mladší človek za predpokladu, že vychoval dieťa.

Pravidlom veku a rovnakého mesiaca narodenia sa už nemôžu riadiť ľudia, ktorí plánujú odchod do penzie v budúcom roku. Dôchodkový vek v roku 2024 totiž pri bezdetných ženách a mužoch dosiahne úroveň 63 rokov a dva mesiace. Keď sa niekto narodil napríklad hneď v januári roku 1961, nárok na odchod do penzie mu vznikne až v marci budúceho roka. Ak niekto narodený v rovnaký deň a rok vychoval jedno dieťa, žiadosť o penziu môže posielať už v septembri tohto roka.

Opäť platí, že dôchodkový vek v roku 2024 môže dosiahnuť aj mladší človek, ktorý má deti. Napríklad, žena narodená na začiatku roka 1962, ktorá navyše vychovala dve deti, môže do penzie odísť už v máji budúceho roka. Ľudia si môžu svoj dôchodkový vek overiť vždy vo všeobecnej tabuľke.

dôchodkový vek v roku 2024
Dôchodkový vek v roku 2024 bude určovať v súčasnosti platná tabuľka (Ilustračné foto: Depositphotos)

Zákonodarcovia vytvorili tabuľku dôchodkového veku aj pre mužov s deťmi. Dôchodkový vek v roku 2024 dosiahnu napríklad muži s jedným dieťaťom, ktorí sa narodili v máji 1961. Do penzie môžu otcovia z príkladu odísť hneď v januári budúceho roka. V prípade, že sa muž narodil napríklad v januári roku 1962 a vychoval dve deti, do penzie môže odísť v máji budúceho roka. Ak bude platiť rovnaký dátum narodenia u muža narodeného v roku 1962, ktorý vychoval tri deti, o odchod do penzie môže požiadať už v septembri tohto roka.

Kto pôjde do penzie v roku 2024 (príklady):

Príklad č. 1:

  • Poistenka narodená 1. januára 1961
  • Počet vychovaných detí: 0
  • Dôchodkový vek je 63 rokov a 2 mesiace
  • Dátum dovŕšenia dôchodkového veku je 1. marec 2024

Príklad č. 2:

Príklad č. 3:

  • Poistenec narodený 1. januára 1961
  • Počet vychovaných detí: 0
  • Dôchodkový vek je 63 rokov a 2 mesiace
  • Dátum dovŕšenia dôchodkového veku je 1. marec 2024

Príklad č. 4:

  • Poistenec narodený 1. novembra 1961
  • Počet vychovaných detí: 1
  • Dôchodkový vek 62 rokov a 8 mesiacov
  • Dátum dovŕšenia dôchodkového veku je 1. júla 2024

Obnovil sa rast, ale tabuľka stále platí

Od januára nastane zvláštna situácia. Začne totiž platiť časť dôchodkovej reformy, podľa ktorej sa dôchodkový vek bude počítať podľa strednej dĺžky života. Dôchodkový vek tiež už nebude legislatívne zastropovaný, ale do penzie sa bude stále odchádzať podľa súčasných pravidiel ešte do roku 2030. Dôvodom je aj fakt, že tabuľka v podstate kopíruje rast strednej dĺžky života.

Prvý všeobecný dôchodkový vek podľa automatického rastu zastihne ročníky ľudí narodených v roku 1967. Ich dôchodkový vek sa zvýši o jeden mesiac. To znamená, že ľudia bez detí narodení v tomto roku pôjdu do penzie vo veku 64 rokov a jeden mesiac. Ide v podstate o súčet dôchodkového veku ročníkov 1966 a nárast strednej dĺžky života.

Pre ročník 1967 sa bude skúmať hodnota strednej dĺžky života v rokoch 2009 až 2020, pričom sa toto rozpätie rozdelí na sedem samostatných päť rokov trvajúcich referenčných období. V každom z nich sa potom skúma zmena strednej dĺžky života. Z týchto výsledkov všetkých sedem referenčných období sa potom vezme presný stred.

Predpokladá sa, že tieto a ďalšie zmeny v rámci reformy by mali dôchodkový systém zastabilizovať na zhruba desať rokov dopredu. Podľa odborníkov sa rast dôchodkového veku v istom momente zastaví.