„Investičná cesta“ každého človeka je rozdielna a individuálna, ale rovnako ako mňa v minulosti inšpirovali a dávali mi podnety na zamyslenie iní investori, pevne verím, že tento príspevok môže pre zmenu pomôcť ďalším. Úprimne povedané, mrzí ma, že veľa skúsených alebo úspešných investorov / influencerov nerobí to isté a skôr tieto informácie skrýva, alebo ich dokonca spoplatňuje. Nemám pre to logické vysvetlenie, pretože všade vo svete je to bežná vec a to nielen u profíkov, ale aj u retailových investorov, akých nájdete napríklad na Seeking Alpha a podobne. Viete si predstaviť, že by Warren Buffett, Peter Lynch alebo Cathie Wood a ďalší skrývali, kam investujú?

Jediné čo ma v súvislosti s týmto napadá sú dve racionálne možnosti: 

 • sami neinvestujú do toho, čo propagujú alebo „predávajú“ svojim klientom
 • chcú na týchto informáciách zarobiť / predať Premium obsah / školenia. Potom však mám za to, že sa ich investíciám asi až tak dobre nedarí a nie sú až tak „za vodou“, ako často o sebe prezentujú

Ja vo svojich príspevkoch odporúčam v zásade veci, ktoré mne pomohli na mojej ceste k finančnej slobode, alebo naopak vystríham pred vecami, ktoré považujem za moje chybné rozhodnutia. Pevne verím, že to všetko pomôže aj iným a menej skúseným investorom a hlavne zvýši finančnú gramotnosť a povedomie na Slovensku. Zvažujte teda dobre, od koho si v oblasti financií / investícií nechávate poradiť a aká je ich skutočná motivácia.

Ako teda aktuálne vyzerá moje investičné portfólio?

Grafické znázornenie môjho portfólia tak, ako si ho evidujem v programe Excel, vyzerá k poslednej revízii z leta 2021 nasledovne: 

Roman Závodský: Ako vyzerá moje investičné portfólio a akú si z toho zobrať inšpiráciu
Investičné portfólio Romana Závodského

Sumarizácia hlavných faktov a detailov k portfóliu:

 • najväčší podiel investícií naďalej držím v nehnuteľnostiach a to či už reprezentovaných polo pasívnymi investíciami vo „fyzických“ nehnuteľnostiach, alebo plne pasívnymi investíciami vo forme podielov na realitných fondoch (tzv. REITS). Pri investíciách do realitných fondov si vyberám svetovo renomované v zásade dobre diverzifikované portfólio tak geograficky ako aj sektorovo, s pravidelne vyplácanou mesačnou dividendou. Nákupy tohto fondu robím pravidelne mesačne spolu s investíciami do indexových ETF. Hodnotovo majú však stále rádovo vyšší podiel fyzické nehnuteľnosti, kde využívam páku vo forme hypotekárneho financovania.
 • druhý najväčší podiel majú aktuálne derivátovo / komoditne / private equity orientované produkty, kde si ukladám flexibilne voľnú hotovosť, ktorá sa mi zatiaľ veľmi zaujímavo úročí a „čaká“ na vhodnú príležitosť investovania. Aktuálne využívam tri plne pasívne produkty AOS riešené cez Saxo, UP a Diversity, ktoré tvoria viac ako 27 % môjho aktuálneho portfólia. Tento podiel je u mňa najvyšší za posledných 10 rokov z jednoduchého dôvodu – akcie sú drahé a sú na historických maximách, nehnuteľnosti sú drahé a sú na historických maximách, kryptomeny sú drahé a sú na historických maximách, úroky na historických minimách, zadlženia štátov a tlačenie nových peňazí na historických maximách a zažívame najhoršiu celosvetovú pandémiu od čias španielskej chrípky. Jednoducho a proste už aj bežnému sedliackemu rozumu 2+2 nejako prestali dávať 4 a teda radšej trpezlivo čakám, čo najbližšie mesiace či roky prinesú. Produkty AOS cez Saxo a Diversity sú určené pre kvalifikovaných a profesionálnych investorov. Nízka volatilita (výkyvy cien), nízky drawdown (maximálna strata), rýchla flexibilita (dostupnosť peňazí) a dobré zhodnotenie sú hlavným dôvodom využitia týchto produktov v dnešnej neistej a pre mňa vskutku zvláštnej dobe. „Jediné, čo som v živote pochopil, je primitívne jednoduché: Keď všetci okolo predávajú, ja nakupujem. A naopak. Nepochybujem o tejto logike. Vidím predsa, že väčšina je chudobná a menšina bohatá,“ tvrdí Warren Buffett. Ja osobne mám dnes pocit, že teraz všetci všetko nakupujú a všetci vidia na hlavných triedach aktív pomaly 10, 20, či 30 % výnosy každý rok.
 • nasledujú investície do pasívnych indexových ETF, kde realizujem každý mesiac pravidelný nákup v rovnakej sume. Využívam teda metodiku DCA (dollar cost averaging) aj napriek z môjho pohľadu vysokých valuácií akciových indexov. V prípade korekcií 10 % a viac, alebo nebodaj spusteniu nejakých väčších prepadov, budem opäť masívnejšie presúvať voľné prostriedky z triedy aktív (Saxo/UP/Diversity). Naposledy som to takto riešil v marci a apríli minulého roka. Ak sa náhodou vyskytnú mimoriadne voľné prostriedky určite ich teraz do tejto triedy aktív nenasmerujem. V tejto kapitole je zahrnuté aj pravidelné mesačné sporenie mojich detí do dynamického ETF portfólia cez WEM.
 • aktívne manažované fondy tvoria aktuálne len 4 % môjho portfólia. Aktuálne nebudem tento pomer meniť a zvyšovať ho budem len pri korekciách akciového trhu.
 • ďalšou kategóriou sú investície do podielov nových perspektívnych spoločností, kde som si vybral 3 favoritov – Tachyum, InoBat a Isadore. Tieto investície som realizoval v priebehu roku 2020 a dávam im veľký potenciál, ale rovnako je s nimi spojené aj relevantné riziko možného neúspechu. Tieto investičné alternatívy, boli dostupné väčšinou pre kvalifikovaných investorov. Môj investičný horizont a potenciálny exit z týchto projektov je dlhodobý – určite viac ako 10 rokov.
 • poslednou výraznou triedou aktív, ktorú som začal budovať koncom roka 2019, je vysoko rizikový a špekulatívny svet kryptomien. Preto uplatňujem na túto triedu limit maximálne 7 % môjho portfólia. Kľúčovým je projekt Crypto.com ktorý som popísal na viacerých svojich blogoch a ktorý za posledný rok zažil obrovský rast. Budujem však postupne aj pravidelnými nákupmi pozície v iných hlavných kryptomenách a aplikujem dlhodobý Buy and Hold prístup. 

Ostatné triedy aktív sú minoritné, zanedbateľné a nestoja teda za ďalšiu detailnejšiu analýzu.

Výkonnosť a ďalšie parametre jednotlivých tried aktív

V nasledujúcej tabuľke som sa snažil zhrnúť nielen výšku výkonnosti jednotlivých tried aktív, ale aj ich likviditu a maximálny drawdown danej investičnej triedy aktív. Uvedené údaje sú vždy priemerom za celú dobu držania danej skupiny aktív nielen za rok 2020.

Roman Závodský: Ako vyzerá moje investičné portfólio a akú si z toho zobrať inšpiráciu

Ako vidieť z tejto tabuľky, kryptomeny jednoznačne vedú ako vo výnose, tak aj v rizikovosti a preto zostávam aplikovať pravidlo, že to bude maximálne 7 % môjho portfólia. Aktívne manažované fondy zatiaľ porážajú moje pasívne investovanie, ale chcem si ešte počkať na dlhší časový úsek predtým, ako tam budem postupne zvyšovať svoj podiel, lebo predsa len platí, že 9 z 10 aktívnych správcov pasívne investovanie neporážajú – tak dúfam, že som vsadil na správneho koňa.

Disponibilnú hotovosť držím na troch vyššie popísaných produktoch, kde každý ma nejaké plusy a mínusy, ale vo finále mi poskytuje dobrú mieru výnosu pri akceptovateľnej minimálnej volatilite a dostupnosti zdrojov. Pri nehnuteľnostiach som zatiaľ žiadnu stratu t.j. drawdown nezaznamenal, nakoľko som do nich začal investovať až po veľkej kríze v rokoch 2008 – 2009. Od tejto doby ceny nehnuteľnosti kontinuálne stúpajú a dodávajú môjmu portfóliu potrebnú stabilitu. Vysoká likvidita pri zlate je spôsobená tým, že držím pozíciu v ETF a nie vo fyzických tehličkách alebo investičných minciach.  

Ako sa v poslednom čase zmenilo moje investičné portfólio

 • Zníženie podielu nehnuteľností a presun do úročeného cashu – predaj jedného investičného apartmánu vzhľadom na vyšpičkované ceny nehnuteľností spôsobené lacnými hypotékami a vnímaním nehnuteľností ako bezpečných prístavov.
 • Zvýšený nákup pravidelných mesačných vkladov do pasívnych indexov pri prepadoch o viac ako 10 % – na toto používam presun disponibilného cashu z produktov Saxo / UP do zvýšených nákupov indexových ETF.
 • Nákup podielov v startup spoločnostiach Tachyum / Inobat a Isadore.
 • Pokračovanie v budovaní špekulatívneho a rizikového krypto portfólia cez Crypto.com a prvý výber ziskov – cieľ 7 % portfólia.

Mimo triedu fyzických nehnuteľností mi všetky tieto činnosti vzhľadom na plne pasívny a do veľkej miery automatizovaný princíp zaberajú maximálne jednu hodinu času mesačne. Čas je popri zdraví totiž pre mňa tou najdôležitejšou hodnotou a keď parafrázujem jednu reklamu na platobne karty – „je na nezaplatenie“. 

V čom váš môže moje investičné portfólio inšpirovať?

 • najlepší čas na investovanie bol pred desiatimi rokmi a druhý najlepší čas je teraz,
 • investovať je potrebné diverzifikovane do rôznych tried aktív na rozloženie rizika,
 • investovať je vhodné pravidelne aj pri nízkych sumách – vždy viete nájsť vhodné produkty,
 • budovanie majetku je beh na dlhé trate a nie šprint,
 • neexistuje jedna unikátna investičná cesta, každý si musíme nájsť to svoje „pravé orechové“,
 • zvažujte dobre od koho si v oblasti financií a investícií nechávate poradiť a aká je ich skutočná motivácia.

Autor článku Roman Závodský je investor a bloger. Venuje sa propagácii myšlienky FIRE (Financial Independence Retired Early).

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: