V piatok 26. novembra 2021 začína obdobie predvianočných zliav a výpredajov v obchodoch. Ide o deň, ktorý ľudia poznajú pod názvom Black Friday (čierny piatok). Tento deň aj jeho označenie pochádza zo Spojených štátov amerických (USA). Spravidla pripadá vždy na posledný novembrový piatok po Dni vďakyvzdania, čo je americký sviatok.


Čierny piatok sa vyznačuje zľavami a výpredajom rôzneho tovaru. Obchodné reťazce ľudí lákajú na výrazne nižšie ceny, výhodnejšie splátkové ponuky či hromadné akcie. Ešte pred pandémiou sa počas tohto dňa dostávali do médií a na internet zábery, na ktorých napríklad ľudia v USA doslova zápasia o zľavnený tovar v obchodoch.

Kritici takzvaného čierneho piatku však pripomínajú, že viac ako výrazné zľavy ide o marketing. Niektorí predajcovia tiež v skutočnosti tovar veľmi nezlacnia. Spotrebiteľa ale núti k nákupu ohlásenie zľavy, ktorá má limitovaný čas a počet kusov tovaru. V minulosti Black Friday trval len jeden deň. V súčasnosti je o ňom počuť niekoľko týždňov.

Kedy je Black Friday 2021 (ne)výhodný

Začiatok „nákupnej horúčky“ pripomína aj ministerstvo hospodárstva. Podľa rezortu by mali byť zákazníci opatrní, pokiaľ ide o zľavy ponúkané počas Black Friday alebo počas krátko po ňom nasledujúceho Cyber Monday. Niektoré ponuky sa môžu zdať výhodné, no v skutočnosti nie sú.

Mnoho obchodov sa pri zľavách, ktoré ponúkajú, odvoláva na odporúčanú maloobchodnú cenu. Tá je však pred čiernym piatkom často vyššia ako trhová cena. Reklamné sľuby preto zámerne zavádzajú spotrebiteľov. Ľudia by tam mali byť skôr trpezliví a nakupovať radšej až po Vianociach.

Vlani sa tiež mnohé obchody v Európe a vo svete rozhodli pre takzvaný Green Friday (zelený piatok), čo je ekologickejšia alternatíva nakupovania. Spoločnosti venovali časť svojich ziskov na environmentálne projekty alebo kompenzovali spôsobené uhlíkové emisie.

Takzvaný Buy Nothing Day (deň bez nákupov) má za cieľ spochybniť existujúce nákupné návyky a povzbudiť ľudí, aby znížili svoju spotrebu. Ďalej Buyback Friday (piatok spätného odkúpenia) a Green Sunday (zelená nedeľa) sa zase zameriavajú na predaj použitého tovaru.

Kedy je Black Friday 2021
Kedy je Black Friday 2021/ilustračný obrázok. (zdroj: Freepik)

Ako nakupovať s rozumom

  • Ľudia by si mali vytvoriť nákupný zoznam, ktorý bude obsahovať len veci, ktoré skutočne potrebujú. Vyhnú sa tak vracaniu zbytočne objednaného tovaru.
  • Treba sa orientovať veľkostnými tabuľkami a hľadať recenzie od iných zákazníkov, aby sa ľudia vyhli zbytočnému vracaniu tovaru kvôli zle objednanej veľkosti.
  • Mnoho internetových obchodov ponúka funkciu sledovania vývoja cien tovaru, o ktorý ajú ľudia záujem. Týmto spôsobom môžu v daný moment nakúpiť lacnejšie.
  • Ponúkaná cena nie vždy predstavuje naozaj tú najlepšiu zľavu. Spotrebitelia by mali porovnávať navzájom ceny produktov v kamenných a internetových obchodoch.
  • Možnosťou je aj prihlásenie na odber noviniek. Týmto spôsobom bude spotrebiteľ informovaní o špeciálnych ponukách po celý rok.
  • Niektoré internetové obchody ponúkajú balenie výrobkov šetrné k životnému prostrediu.Doručenie na odberné miesto je udržateľnejšie ako doručenie až k dverám.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: