Keď si chce niekto postaviť dom a hľadá na to vhodný pozemok, zaujíma ho, či je pripojený na všetky inžinierske siete. Ide o vodovod, elektrinu či kanalizáciu. Keď sú inžinierske siete dostupné, budúci majiteľ nehnuteľnosti musí o pripojenie k stavbe požiadať.


Inžinierske siete sú v podstate systémy nadzemných a podzemných vedení plynu, vody, elektriny a kanalizácie aj telekomunikačných sietí, ale aj príjazdovej cesty priamo do domácností. Musia byť naplánované už pred samotnou výstavbou buď pripojením sa na verejné rozvody, alebo vytvorením dostatočného zásobovania pre danú stavbu.

Všetky prípojky do verejných sietí musia byť uzatvárateľné, jasne označené a prístupné. Na prípojkách sú umiestnené aj merače spotreby jednotlivo pridelené každej nehnuteľnosti. Pri výstavbe alebo pripájaní sa na verejné inžinierske siete majú majitelia príležitosť využiť aj elektronickú službu verejnej správy.

Voda (inžinierske siete):


K verejnému vodovodu sa môže každý pripojiť po tom, ako vlastníkovi alebo prevádzkovateľovi predloží žiadosť a podpíše s ním zmluvu. Vlastníkom prípojky je osoba, ktorá ju zriadila, a jej povinnosťou je prípojku opravovať a udržiavať. Ďalšou možnosťou je vyvŕtanie vlastnej studne ako zdroja pitnej alebo úžitkovej vody. Takýto zdroj vody sa nesmie prepojiť s verejným rozvodom vody a musí prejsť kontrolou kvality vody.

Elektrina (inžinierske siete):

Ak niekto chce získavať elektrickú energiu z verejnej siete, musí najprv kontaktovať rozvodný podnik a získať vyjadrenie o súhlase s pripojením. Už vopred musí mať každý naplánované, aké spotrebiče bude používať, a teda aj koľko energie bude pravdepodobne využívať. Následne vypracuje plán, ktorý spolu so žiadosťou o pripojenie pošle rozvodnému podniku. Ten žiadosť zhodnotí a v prípade schválenia majiteľa pripojí do elektrickej siete.

Inžinierske siete
Ilustračné foto: Freepik

Plyn (inžinierske siete):

Ďalšou súčasťou inžinierskych sietí je pripojenie na rozvod plynu. Ak si majiteľ želá používať v domácnosti plyn, musí distribútorovi poslať žiadosť o pripojenie a následne s ním podpísať zmluvu. Potom si treba dať vypracovať projektovú dokumentáciu, ktorú distribútor musí odsúhlasiť a tiež si treba dať postaviť samotný prívod. S prípojkou si majiteľ vyberá dodávateľa plynu a podpíše s ním zmluvu. Posledný krok je žiadosť o realizáciu pripojenia a montáž meradla, ktorú majiteľ pošle distribútorovi.

Kanalizácia (inžinierske siete):

Odpadové vody musia byť z pozemku odvádzané podľa stanovených právnych noriem. Majiteľ pozemku má možnosť pripojiť sa na miestnu kanalizáciu, ak sa v obci nachádza, alebo si musí zabezpečiť vlastný spôsob likvidácie alebo skladovania splaškov. Pri využívaní miestnej kanalizácie sa musí majiteľ domu najprv spojiť s vodárenskou spoločnosťou a podať jej žiadosť o pripojenie. Prevádzkovateľ určí, kde bude prípojka aj merač.

Iné inžinierske siete:

Medzi inžinierske siete patria napríklad aj prístupová cesta, ktorá musí viesť na každý pozemok, alebo pevné linky telefónov či internetové pripojenie. Bez prístupovej cesty napríklad nie je možné oficiálne skolaudovať novú nehnuteľnosť na pozemku, preto musí byť zabezpečená vopred. Internetové pripojenie si už musí majiteľ zabezpečiť sám podľa toho, aké sú v danej oblasti možnosti. Môže ísť o káblové pripojenie či pripojenie cez anténu.

Stavba:

Stavby sa môžu uskutočňovať iba podľa stavebného povolenia alebo na základe ohlásenia stavebnému úradu. Príslušným stavebným úradom je obec, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza. Stavebné povolenie sa vyžaduje pri stavbách každého druhu bez zreteľa na ich stavebnotechnické vyhotovenie, účel a čas trvania. Stavebník je povinný uskutočnenie určených stavieb, stavebných úprav a udržiavacích vopred písomne ohlásiť stavebnému úradu.

Stavebník môže uskutočniť stavby, stavebné úpravy a udržiavacie práce len na základe písomného oznámenia stavebného úradu, že proti ich uskutočneniu nemá námietky. Žiadosť o stavebné povolenie spolu s dokladmi a predpísanou dokumentáciou vypracovanou oprávnenou osobou podáva stavebník stavebnému úradu. V žiadosti uvedie účel a spôsob užívania stavby, miesto stavby a predpokladaný čas jej skončenia a pri stavbe na určitú dobu aj dobu užívania stavby.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: