Posledné týždne boli z pohľadu záujmu veľkých firiem o kryptotrh veľmi intenzívne. V utorok sa Google Cloud spojil s Coinbase s cieľom spoločne ponúknuť nástroje pre vývoj decentralizovaných aplikácií a prijímanie kryptomien v rámci platby od vybraných klientov. V ten istý deň Bank of New York Mellon (BNY Mellon) oficiálne uviedla na trh svoj dlho očakávaný produkt správy kryptomien po tom, čo preň  začiatkom tohto roka získala súhlas regulačných orgánov. V neposlednom rade spoločnosť Visa oznámila, že uzavrela partnerstvo s kryptoburzou FTX pre vydávanie debetných kariet v 40 štátoch. Finančný riaditeľ spoločnosti Visa Vasant Prabhu pri ohlásení partnerstva uviedol, že „hoci hodnota kryptomien klesla, je o ne stále záujem“.

K tomu, aby krypto dozrelo, je absolútne nevyhnutné, aby veľké firmy v oblasti technológií a financií ponúkali rôzne služby v kryptopriestore. V opačnom prípade krypto so svojou hŕstkou nadšencov nikdy neopustí suterén. Takže, aj keď sme na medveďom trhu, je dobrým znamením, že vplyvné korporácie prehlbujú svoj záväzok voči tomuto odvetviu,“ hovorí Mads Eberhadt, kryptoanalytik Saxo Bank.

Rok 2021 bol nielen rokom väčšieho záujmu verejnosti o kryptomeny a vyšších cien, ale bol aj rokom nespočetných hackov, teda  krádeží. Týkali sa obzvlášť decentralizovaných protokolov a „mostov“ spájajúcich rôzne kryptomeny. V priebehu roku 2021 boli podľa Chainalysis ukradnuté krypto aktíva v hodnote viac ako 3 miliardy dolárov. „Tento rok však môže ľahko prekonať rekord vlaňajšieho, nakoľko už stihla „zmiznúť“ rovnaká hodnota ako minulý rok to ešte nie sme na konci. Najviac sa na tom podpísal október, kedy bolo ukradnutých  718 miliónov dolárov v kryptomenách a to sme ešte len v polovici mesiaca, čím október vytvoril neslávny absolútny rekord,“ vysvetľuje Eberhardt.

Ukradnutá hodnota je dosť v rozpore so všeobecným kurzom kryptotrhu v tomto roku. „S cenami vo voľnom páde po väčšinu roka spolu s exodom z decentralizovaných protokolov je prekvapivé, že sa stále vyskytujú hacky v takýchto sumách,“ čuduje sa analytik Saxo Bank. Podľa neho napríklad približne 52,5 miliardy dolárov je v súčasnosti zablokovaných v decentralizovaných protokoloch, zatiaľ čo minuloročné maximum bolo okolo 182 miliárd dolárov. To znamená, že suma potenciálne vystavená hackerom bola minulý rok výrazne väčšia. Naznačuje to, že hacky sú rastúcim problémom, čo prispieva k menšej dôvere širokej verejnosti, inštitúcií a regulačných orgánov v kryptomeny, čím sa zdôrazňuje potreba väčšej bezpečnosti v decentralizovaných protokoloch,“ dodáva. Pozitívom je, že hoci sa hackeri roky úspešne zameriavali na centralizované burzy, dnes sa to stáva už len zriedka, takže odvetvie dokázalo, že na tejto úrovni dokáže riadiť bezpečnosť. Ďalej to musí ukázať s ohľadom na decentralizované aplikácie.

Mads Eberhadt, hlavný kryptoanalytik Saxo Bank