Keď pred pár rokmi začal developer Lucron odkopávať časť hradného kopca pod bratislavským hradom, málokto si vedel predstaviť, že tam vznikne nová štvrť hlavného mesta s názvom Vydrica. Názov dostala podľa historickej štvrte, ktorú zbúrali v čase socializmu na konci 60. rokov.

Dnes sa už prvá časť projektu blíži k dokončeniu. Prví obyvatelia sa tam možno budú sťahovať už na konci budúceho roka. Dokončené by mali byť prvé štyri bytové domy a aj jedna zo štyroch kancelárskych budov (V3). Nasledovať bude druhá kancelárska stavba v roku 2025. Druhá a tretia etapa prevažne bytového projektu, ktorá bude bližšie k centru mesta, bude dokončená v roku 2028.

„Náš projekt sa napojí prechodom popod Nový most, ktorý bude opravený, na staré mesto a Hviezdoslavovo námestie,“ opisuje budúcnosť štvrte Vydrice Juraj Ťahún, riaditeľ predaja v spoločnosti Lucron. Prechod by mal byť prístupný aj pre cyklistov cez cyklotrasu.

Vydrica ožije budúci rok. Byty patria k najdrahším v Bratislave. Väčšina z nich bude na prenájom
Dokončovacie práce na Floriánskej ulici (Foto Finsider: Vydrica)

Oživené historické ulice

Hoci budovy a ich štandardy vo Vydrici sú moderné, sympatické je, že developer zachoval názvy historických ulíc a aj uličnú čiaru, aká bola v tejto štvrti v minulosti.

Vybuduje predĺženie Žižkovej ulice a jej vyústenie na nábrežie Dunaja. Obnoví dvojicu zaniknutých ulíc Floriánska a Oeserova (kedysi Oeserov rad). Nové budovy navyše nebudú príliš vysoké (šesť nadzemných podlaží), aby zachovali mierku starého mesta.

V čase návštevy Finsideru sa práve dokončovali budovy na Floriánskej ulici. Nebude na nej chýbať ani zeleň v podobe vzrastlých stromov zasadených do obrovských kvetináčov, ktoré sú z časti zapustené po podzemných garáží. Zaujímavé je vyriešené ich zavlažovanie dažďovou vodou, ktorá bude stekať a zachytávať sa z neďalekého hradného kopca.

Developer myslel na to, aby ulica žila naozaj mestským životom, preto vchody do bytových domov sú z ulice. Okná či balkóny majú byty aj do ulice, ale aj na druhú stranu s výhľadom na Dunaj. Navyše, ulica je pomerne úzka, priemerne okolo 11,5 metra, čo na jednej strane vytvorí jej intímnosť, na strane druhej si susedia môžu vidieť do bytov. Aj na to však developer myslel, keďže v bytoch sú nainštalované exteriérové žalúzie.

Bližšie k hradnému bralu bude obnovená ulica Oeserova, ktorá bude z jednej strany lemovaná predzáhradkami bytov a z druhej spevneným skalným kopcom. Stenu tvorí betón a gabiónové koše vyplnené lokálnym kameňom. Tie postupne zarastú popínavou zeleňou, ktorá by mala zmierniť ich terajšiu surovosť. Developer už dokončuje aj retailové priestory. Prvým nájomníkom budú potraviny Yeme.

Vydrica ožije budúci rok. Byty patria k najdrahším v Bratislave. Väčšina z nich bude na prenájom
Foto Finsider: Mário Skyba

Otvorenosť štvrti pomôže priniesť život

Oživiť novú mestskú štvrť by mal aj jej otvorený koncept. Nebude to štvrť len pre rezidentov, ale aj pre verejnosť. Tá tam bude mať prístup jednak zo smeru susedného projektu Zuckermandel po Žižkovej ulici, ale aj z centra mesta popod Nový most.

Navyše, developer v podzemnom parkovisku vyčlenil 80 parkovacích miest pre verejnosť. Majitelia bytov si za parkovacie miesta zaplatia od 30- do 50-tisíc eur. Približne tretina parkovacích miest bude mať predprípravu na elektronabíjacie stanice.

Súčasťou Vydrice je aj jedna z najstarších stavieb v Bratislave – Vodná veža, ktorá kedysi chránila strategicky významný brod cez Dunaj. Tá bude zrekonštruovaná a bude tvoriť akési námestie.

Obnovia sa aj ľadovne, čo sú jamy, kde sa v minulosti uchovávali potraviny v chlade v ľade z Dunaja. Zrekonštruuje sa aj časť Kempelenovho vodovodu, ktorý privádzal vodu z Dunaja až na Bratislavský hrad. Vodovod odkazuje na vynálezcu narodeného v Bratislave, Johanna Wolfganga von Kempelena.

Na hrad bude v budúcnosti viesť aj exteriérový šikmý výťah. Obnovou prešla aj stará pracháreň, ktorá slúžila na uskladnenie pušného prachu.

V lokalite Vydrica dlhé roky fungoval hudobný klub Subclub, ktorý bol v bývalom protiatómovom kryte. Dnes je tam iba strelnica, ale majiteľ pre denník Sme naznačuje, že hudobný klub krčmového typu ani reštaurácia sa tam už nevráti. Čo presne tam vznikne, ešte nie je podľa neho jasné.

Na históriu tohto miesta odkazujú aj detaily v interiéroch bytových domov. Napríklad zábradlie na schodisku je paličkové a má drevené madlo.

Vydrica ožije budúci rok. Byty patria k najdrahším v Bratislave. Väčšina z nich bude na prenájom
Vo Vydrici sa budú striedať rozličné fasády (Foto Finsider: Mário Skyba)

Ceny bytov sú vysoké s vysokým štandardom

Ceny bývania vo Vydrici sú vysoké. Dá sa povedať, že ide o najdrahší projekt v Bratislave. Priemerná cena za meter štvorcový sa už pri spustení predpredaja v roku 2019 pohybovala na úrovni 6- až 8-tisíc eur. Dnes už cena vychádza pri niektorých bytoch aj na viac ako 10-tisíc eur.

Najdrahším bytom v ponuke je 177-metrový štvorizbový byt s veľkou terasou za 2,2 milióna eur. Patrí tak medzi najdrahšie byty v Bratislave. Naopak, najlacnejšie byty sú jednoizbové, ktorých cenovky začínajú na 245-tisíc eurách za 22,1 metra štvorcového. Dvojizbové byty sa predávajú za cenu okolo 350-tisíc eur a trojizbové za viac ako pol miilóna eur.

Developer vysoké ceny odôvodňuje kvalitným štandardom bývania. V bytoch sú napríklad hliníkové okná, drevené vrstvené podlahy, bezfalcové interiérové dvere, nadštandardná sanita či veľkoformátové dlažby, keramické obklady, podlahové kúrenie, stropné chladenie alebo rekuperácia. Aj stropy v bytoch sú nadštandardne vysoké až 2,75 metra.

Fasády domov sú z časti z ozdobných tehál, kameňa či ušľachtilých omietok. Zaujímavé je, že fasády domov sa striedajú v pravidelných intervaloch po 25 metroch, tak ako to bolo v starej štvrti aj starom meste.

Napriek vysokej cene developer už predal takmer 60 percent bytov z prvej fázy, kde je v ponuke 228 bytov z celkových 370. Z toho len 40 percent sú byty na bývanie, ostatné budú slúžiť na prenájom. J. Ťahúň sa neobáva, že by sa z Vydrice stala sterilná, neobývaná zóna investičných bytov. Lucron ponúka majiteľom špeciálny program, v rámci ktorého im bude byty prenajímať a starať sa o ne.

Vydrica v čase

1967 – Zbúraných bolo okolo 300 domov vo štvrti pre výstavbu Nového mosta.

2000 – Mesto predalo pozemky vo Vydrici spoločnosti Avant za 202 miliónov korún.

2002 – Anonymná sú­ťaž o budúcej podobe Vydrice. Vyhral moderný návrh proti ktorému protestovala odborná verejnosť. Tá chcela, aby návrh rešpektovali historickú podobu štvrte.

2004 – Avant predal pozemky firme Urbicom, za ktorou stojí rodina vplyvného podnikateľa Juraja Reháka.

2006 – Mesto prijalo plán zóny.

2007 – Developer Zillion, ktorý manažoval projekt pre Ubicom, zorganizoval architektonickú súťaž na jej obnovu. Skoro všetky návrhy počítali s modernými budovami.

2010 – Zillion predstavuje nové vizualizácie projektu, tiež v modernom dizajne.

2018 – Do projektu vstupuje developer Lucron group. Náklady na výstavbu odhaduje na 100 miliónov eur.

2019 – Spustenie predpredaja bytov.

2022 – Začiatok výstavby.

2024 – Koniec výstavby prvej časti bytov a jednej kancelárskej budovy.

2025 – Dokončenie ďalších kancelárii.

2028 – Ukončenie celého projektu.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: