Poslanci minulý týždeň schválili novelu Ústavy SR, ktorá zaručuje právo na hotovosť. K pôvodnému návrhu z dielne Sme rodina schválili aj pozmeňujúci návrh Mariána Viskupiča (SaS). Vďaka nemu síce ľudia budú mať právo platiť v hotovosti, obchodníci budú mať zároveň právo platbu v hotovosti z primeraných dôvodov odmietnuť. Zároveň je súčasťou tohto pozmeňujúceho návrhu aj táto veta: „Právo vykonať hotovostnú operáciu v banke alebo pobočke zahraničnej banky sa zaručuje.“

Banky pritom v posledných rokoch vo veľkom menia klasické pobočky na bezhotovostné. So zmenou ústavy napriek tomu väčšina z nich problém nemá. Novela ústavy totiž neprikazuje, aby banky poskytovali hotovostné operácie v každej pobočke. „Slovenská sporiteľňa je na túto zmenu pripravená, nakoľko máme dostatočne širokú sieť pobočiek, kde sme pripravení od klientov prijať hotovosť. Samozrejme, na tzv. cash-lessových pobočkách, kde sa špecializujeme na vykonávanie iných služieb pre klientov, táto služba dostupná nebude. Klient má však vždy možnosť aj na týchto pobočkách využiť službu vkladomatu alebo využiť v primeranom dosahu pobočku, kde sú hotovostné operácie možné,“ povedala hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

Podobne reagujú aj ďalšie peňažné ústavy. „Banka štandardne poskytuje hotovostné operácie na väčšine svojich pobočiek a okrem toho banka prevádzkuje sieť vkladomatov, kde sú vklady bez poplatkov,“ reaguje hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková.

Hotovosť na účet ide vložiť len okľukou

Hoci veľké banky pravdepodobne nebudú mať s implementáciou nových požiadaviek problém, je možné, že niektoré finančné inštitúcie budú musieť zmeniť spôsob svojho fungovania. Niektoré banky totiž vôbec nepracujú s hotovosťou. Najznámejšou takouto bankou je pravdepodobne mBank. Tá dnes nemá žiadnu pobočku, v ktorej by bolo možné vložiť peniaze na účet alebo ich vybrať. mBank nemá ani vlastné bankomaty, prostredníctvom ktorých by sa klienti mohli dostať k hotovosti alebo ju naopak vložiť.

Na otázky Finsidera, čo bude mBank robiť, prišla z banky len krátka odpoveď: „Novoprijatou legislatívou sa budeme zaoberať, analyzovať ju a v prípade, že budeme v tejto súvislosti prijímať nejaké opatrenia, budeme o tom včas informovať.“

mBank na svojej internetovej stránke radí klientom, ktorí chcú vložiť hotovosť na účet, že majú tri možnosti. Peniaze môžu vložiť na účet v inej banke a následne ich previesť do mBank. Druhou možnosťou je, že v inej banke vložia peniaze priamo na účet v mBank za predpokladu, že iná banka takúto službu poskytuje. A poslednou možnosťou je poslať si hotovosť na účet prostredníctvom poštového peňažného poukazu typu R. Na výber peňazí môžu zase klienti mBank využiť ktorýkoľvek cudzí bankomat.

mBank
Vo viacerých nákupných centrách má mBank len kiosky (Ilustračné foto Finsider: Peter Csernák)

mBank musí vyriešiť, čo s hotovosťou

Ak bude mBank musieť aj v pobočkách začať prijímať hotovosť, môže to pre ňu znamenať problém a zvýšené náklady. mBank často namiesto klasickej pobočky využíva len kiosky v nákupných centrách. Zabezpečiť jednoduchý stánok uprostred obchodného centra tak, aby v ňom banka mohla pracovať s hotovosťou, je zložité. Na rozdiel od klasických stánkov, ktoré predávajú občerstvenie či ponožky, banka pracuje s výrazne vyšším objemom hotovosti. Preto musí jej priestor spĺňať aj určité bezpečnostné štandardy.

Podobne ako ostatné banky aj mBank sa môže rozhodnúť, že hotovostné služby ponúkne len v časti svojich pobočiek, ktoré sa dajú uzatvoriť a lepšie zabezpečiť. Ale aj tu je potrebné takýto priestor prerobiť a minimálne vybaviť trezormi.

mBank by musela vyriešiť aj to, čo bude robiť s hotovosťou. Banky majú vybudovanú sieť, ktorá zásobuje bankomaty a pobočky hotovosťou a prebytočnú hotovosť zase presúva z pobočiek. Väčšinou to robia súkromné bezpečnostné služby, ktoré na túto činnosť majú licenciu.

Peniaze z pobočiek prevážajú do spracovateľských centier, v ktorých sa triedia. Veľké banky používajú spoločné spracovateľské centrá, aby znížili náklady na prácu s hotovosťou. Peniaze sa následne uskladňujú v trezoroch v bankách alebo sa môžu presúvať do Národnej banky Slovenska. mBank by tak potrebovala centrálu s trezorom.

Revolutu či N26 sa nová povinnosť nedotkne

Vybudovanie celej siete na spracovanie hotovosti je náročné a zároveň aj nákladné. Pre internetovú banku, ktorej klienti sú zvyknutí, že do banky pre hotovosť nemajú chodiť, môže byť takýto počin aj nerentabilný.

mBank by sa mohla pokúsiť namiesto toho dohodnúť s inou bankou napríklad na tom, že jej klienti budú môcť využívať vkladomaty v tejto cudzej banke. Ani to nebude zadarmo. mBank sa samozrejme môže nastavením poplatkov snažiť klientov odradiť od toho, aby hotovosť takýmto spôsobom vkladali na účet.

Zatiaľ navyše nie je ani jasné, či by sprístupnenie vkladomatov od konkurencie postačovalo. Aké možnosti budú mať banky, ktoré v súčasnosti vôbec neposkytujú hotovostné služby, budú jasné až keď parlament schváli zákon, ktorý spresní požiadavku na prijímanie hotovosti.

Povinnosť poskytovať hotovostné služby sa bude týkať len slovenských bánk alebo tých, ktoré na Slovensku pôsobia ako pobočky zahraničnej banky. Podľa údajov Národnej banky Slovenska je takýchto bánk celkovo 25. Hotovostné služby nebudú musieť poskytovať banky, ktoré tu pôsobia na základe európskej licencie, Hotovostné služby tak nebudú musieť ponúkať zahraničné online banky, ako je napríklad Revolut či N26.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: