Priemerný úrok z novoposkytnutých hypotekárnych úverov na Slovensku aktuálne dosahuje 0,87 percenta. Aj keď ide o rekordne nízke číslo, viaceré banky núkajú hypotéky aj za menej ako polovicu. Najlacnejšia hypotéka však nemusí byť nevyhnutne vždy najvýhodnejšia.

Úroková sadzba závisí od toho, na akú dlhú dobu si klient svoj úrok chce zafixovať. Čím je fixácia kratšia, tým je úrok zvyčajne nižší. No klient zároveň riskuje, že mu banka po uplynutí viazanosti môže zvýšiť úrok, čo by sa odrazilo na raste splátky. V poslednom období sa pritom čoraz viac hovorí o tom, že by mohli úroky stúpnuť. Kým v minulosti si klienti vyberali predovšetkým najkratšie fixácie, pretože úroky sa postupne znižovali, teraz sú také nízke, že ďalší veľký pokles sadzieb nie je reálny. Kto si chce požičať, mal by tak rátať s tým, že o niekoľko rokov môžu úroky vzrásť.

Čoraz viac klientov sa preto rozhoduje zafixovať svoj úrok na päť a viac rokov. V poslednom roku vzrástla aj obľuba desaťročných fixácií. Viaceré banky tomu dopomohli znížením sadzieb pri takto dlhých viazanostiach.

Najlacnejšia hypotéka

V rebríčkoch bánk sa o titul najlacnejšia hypotéka v poslednom období bijú najmä Prima banka, 365.banka, UniCredit Bank a Fio banka. Predovšetkým najväčšie banky sa už viac ako rok do súboja o najnižší úrok veľmi nehrnú.

Z pohľadu úrokových sadzieb ponúka aktuálne najlacnejšiu hypotéku Fio banka. Klientov láka na úrokovú sadzbu vo výške 0,38 percenta. Takúto sadzbu možno získať pri viazanosti na jeden rok ako aj na tri roky. Tento úrok je určený len na hypotéky do výšky 80 percent založenej nehnuteľnosti v prípade, že si klient do Fio banky prenesie hypotéku z inej banky. Ak kupuje nehnuteľnosť, minimálny úrok vzrastie na 0,48 percenta. Navyše banka podmieňuje najnižšiu úrokovú sadzbu uzatvorením poistenia schopnosti splácať úver. Bez neho sa úroková sadzba dvihne o 0,2 percentuálneho bodu.

Ešte nedávno ponúkala najlacnejšiu hypotéku na trhu 365.bank. Tá symbolicky promovala úrok vo výške 0,365 percenta. Išlo o najnižší úrok, za ktorý kedy banka na Slovensku ponúkala hypotéky. Dnes tu klienti môžu získať hypotéku s úrokovou sadzbou od 0,4 percenta. Ide o úrok, ktorý banka ponúka pri takzvanej digitálnej hypotéke. To znamená, že o ňu treba požiadať online. Ak klient zájde do pobočky alebo sa obráti na sprostredkovateľa, najnižšia úroková sadzba, akú môže získať, vzrastie na 0,6 percenta.

Poistenie môže úver predražiť

Úrok vo výške 0,4 percenta v 365.bank môže získať len žiadateľ, ktorý predloží energetický certifikát s označením energetickej triedy A, A1 alebo A0. Navyše výška hypotéky nesmie prekročiť 70 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti. Táto ponuka je tak určená skôr pre tých, ktorí chcú úver refinancovať a keďže už časť hypotéky splatili, zmestia sa do 70-percentného limitu.

Najlacnejšia hypotéka
Najlacnejšia hypotéka môže skrývať dodatočné podmienky. (Ilustračné foto: Pexels)

Najlacnejšia hypotéka v UniCredit Bank začína aktuálne na úrokovej sadzby 0,59 percenta. Banka ju ponúka pri fixácii sadzby na tri roky. Podmienkou na získanie tejto sadzby je uzatvorenie poistenia schopnosti splácať úver. Bez poistky úroková sadzba vzrastie na 0,89 percenta. Klient si tak musí vybrať, či bude platiť za poistenie alebo bude platiť naopak vyššiu splátku.

Úrok vo výške 0,4 percenta už dlhšie ponúka aj Prima banka. Kým v minulosti túto sadzbu dávali pri fixácii 40 mesiacov, v súčasnosti ju klienti môžu získať pri trojročnej viazanosti. Prima banka tento úrok garantuje každému žiadateľovi, ktorý splní podmienky na priznanie úveru bez ďalších podmienok. Aj keď banka cieli najmä na klientov, ktorí si sem prenesú úver z inej banky, úrok vo výške 0,4 percenta môžu získať aj ľudia, ktorí si kupujú nehnuteľnosť.

Dlhšie viazanosti možno takisto získať za menej ako jedno percento

Pre ľudí, ktorí chcú o niečo dlhšiu viazanosť, núka Prima úrok vo výške 0,5 percenta. Banka tento úrok fixuje na 45 mesiacov. Začiatkom tohto roku Prima banka zaviedla aj viazanosť na sedem rokov. Úroková sadzba tu dosahuje 0,8 percenta ročne.

Klientom, ktorí chcú využiť 10-ročnú viazanosť úrokovej sadzby, aktuálne ponúka najnižší úrok ČSOB. Dosahuje 0,99 percenta ročne. Táto úroková sadzba platí len pri úveroch, ktoré nepresiahnu 80 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti.

Od 28. januára ponúka aj UniCredit Bank 10-ročnú fixáciu s úrokom od 0,99 percenta. Rovnako ako pri jej ostatných ponukách, aj tu platí, že túto sadzbu môžeme získať, len ak si uzatvoríme poistenie schopnosti splácať úver.

Zaujímavá je aj ponuka Slovenskej sporiteľne. V nej klienti môžu získať hypotéku s 10-ročnou fixáciou úrokovej sadzby s úrokom od 1,19 percenta. Rovnaký úrok síce ponúka aj UniCredit Bank, ale jeho získanie podmieňuje uzatvorením poistenia schopnosti splácať úver. Bez tejto poistky sadzba vzrastie o 0,3-percentného bodu. Úrok vo výške 1,1 percenta zase núka menšia Oberbank.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: