Prima banka v priebehu necelého mesiaca už tretíkrát zvyšuje úrokové sadzby na hypotékach. Podľa informácií portálu Finsider banka od 23. apríla zvýši sadzby pri viazanostiach úrokovej sadzby na päť a sedem rokov. Bez zmeny zostane len viazanosť na tri roky. Naposledy Prima banka zvyšovala úroky 9. apríla.

Za menej ako jedno percento bude možné získať už len hypotéku s viazanosťou úrokovej sadzby na tri roky. Pri viazanosti na päť rokov sadzba vzrastie o 0,1 percentného bodu a pri sedemročnej viazanosti o 0,4 percentného bodu. V poslednom období sa pritom zvýšil záujem o dlhšie viazanosti úrokovej sadzby, keďže sa dlžníci obávajú ďalšieho zvyšovania úrokov.

Ako Prima banka zvyšuje úroky na hypotékach od 23. apríla 2022

ViazanosťPôvodný úrok (% p.a.)Nový úrok (% p.a.)
3 roky0,60,6
5 rokov0,91,0
7 rokov1,21,6

Aj po zvýšení budú hypotéky od Prima banky patriť k najlacnejším na trhu. Prima banka totiž najnižšie úrokové sadzby dáva všetkým klientom, ktorí splnia podmienky na poskytnutie úveru. To znamená, že klient buď dostane zverejnenú úrokovú sadzbu, alebo hypotéku nedostane. Väčšina bánk zverejňuje minimálne úrokové sadzby, ale skutočný úrok závisí od posúdenia klienta, prípadne od toho, aké ďalšie produkty si v banke uzatvorí.

Prima banka obchodných partnerov informovala, že nové úrokové sadzby budú platiť dva týždne. Sprostredkovatelia, ktorí chcú pre svojich klientov zaistiť tieto úroky, musia doručiť žiadosť do banky najneskôr v pondelok 2. mája. Ak niekto prinesie žiadosť neskôr, nemá istotu, že ju banka stihne včas schváliť. V takom prípade by klient už dostal novú úrokovú sadzbu. Tá bude zrejme zase vyššia.

Prima banka si po novom bude od klientov pýtať aj poplatok za poskytnutie úveru vo výške 100 eur. Zaplatia ho len ľudia, ktorí chcú novú hypotéku a bude schválená od 23. apríla. Pri refinancovaní banka tento poplatok nebude naďalej uplatňovať. Pri prenose hypotéky za klientov uhradí aj poplatok za predčasné splatenie v inej banke.

Finančné domy sa tento rok pustili do zdražovanie hypoték, pretože sa im zvýšili náklady na peniaze. Keďže vzrástli aj výnosy z štátnych dlhopisov, ak by banky nezdražili hypotéky, bolo by pre ne výhodnejšie nakupovať radšej tieto dlhopisy než poskytovať úvery na bývanie.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: