Na konci minulého roku sa mnohé dôchodkové fondy v druhom pilieri chválili dvojcifernými výnosmi. Pri viacerých ročný výnos prekonal 25 percent. Tomu je nateraz koniec. Začiatok tohto roku poznačili prepady na trhy. Tie sa ešte viac zvýraznili potom, ako Rusko napadlo Ukrajinu.

V strate sú nielen negarantované i garantované dôchodkové fondy. Kým garantované od začiatku roku stratili 1,5 až 5,7 percenta, pri negarantovaných sa tohtoročný prepad pohybu v rozmedzí od 5,7 percenta do 18,7 percenta.

Najvyšší pokles spomedzi negarantovaných fondov si pripísal akciový fond od dôchodkovej spoločnosti 365.life. Od začiatku roku stratil 18,7 percenta a jeho priemerná ročná výkonnosť od vzniku aktuálne dosahuje 0,8 percenta. Je to najmenej spomedzi všetkých fondov.


Člen predstavenstva 365.life Matej Varga tvrdí, že tento vysoký prepad je spôsobený tým, že ich akciový fond má stratégiu, ktorá obnáša investície s vyššou mierou výkyvov oboma smermi, keďže investuje časť portfólia do inovatívnych technológií. Tie majú podľa neho v 5- až 10-ročnom horizonte potenciál výrazne prekonať globálne akciové trhy. Z krátkodobého hľadiska je zaznamenaný len väčší výkyv oproti globálnym trhom.

„Túto stratégiu sme implementovali koncom roka 2020, v priebehu roka 2021 sa inovatívnym technológiám nedarilo, no jedná sa o jeden rok, ktorý v dlhodobej perspektíve nezohráva natoľko významnú úlohu a v budúcnosti môže byť ľahko vykompenzovaný nárastmi, ktoré budú rovnako výrazné. Je treba mať na pamäti, že sa jedná o stratégiu na dlhšie obdobie, ktorej výsledky prichádzajú až v čase a vyžadujú si investovanie v dlhšom časovom horizonte, zatiaľ ich preto ešte nie je vidieť. Očakávame, že sa dostavia v nasledujúcich rokoch,“ vraví M. Varga. Druhý pilier je totiž podľa neho forma sporenia, pri ktorej sporiteľ ráta s výnosmi z dlhodobého hľadiska, keďže ide o dlhodobé pravidelné sporenie.

Netreba panikáriť

Dôchodkové spoločnosti tvrdia, že ich klienti sa zatiaľ na prepady svojich dôchodkových úspor vo veľkom nepýtajú. „Sporitelia začínajú chápať, že sporenie na dôchodok je dlhodobé, trvá desiatky rokov, a výkyvy boli, sú, a budú súčasťou finančných trhov. Aktuálne neregistrujeme ani významne zvýšené otázky sporiteľov, ani spomalenie vstupu nových sporiteľov,“ vraví vedúci oddelenia Riadenia investícií vo VÚB Generali Igor Vilček.

V praxi totiž sporiteľom kolísanie trhov skôr vyhovuje. Preto by bolo chybou teraz svoje peniaze preniesť z negarantovaného do garantovaného fondu. Ak by to niekto urobil, prakticky by zrealizoval stratu, ktorá je zatiaľ len virtuálna. Obral by sa totiž o možnosť zarobiť na nasledujúcom raste akciové trhu, ktoré doteraz po páde vždy skôr či neskôr prišiel.

Podľa portfólio manažéra správcovskej spoločnosti 365.invest Martina Labaja história ukazuje, že akciové trhy sa dokážu rýchlo otriasť aj z geopolitických konfliktov. Toto tvrdenie dokumentuje štúdiou hlavného trhového stratéga LPL Financials Rayana Detricka. Podľa neho totiž počas 37 hlavných geopolitických udalostí po druhej svetovej vojne akcie do roka rástli o približne 11 percent za predpokladu, že sa ekonomika nenachádzala v recesii.

Druhý pilier zarobí vďaka prepadom viac

Generálny riaditeľ Allianz Slovenskej DSS Miroslov Kotov vraví, že matematicky šúčasné prepady povedú v budúcnosti k vyšším výnosom. „Pri dlhodobom sporení sporiteľ nakupuje za nové príspevky dôchodkové jednotky aj v čase rastu (drahšie) aj v čase poklesu (lacnejšie). Keďže aktuálne hodnoty dôchodkových fondov sú teraz v poklese, tak za nové príspevky nakupujú dôchodkové jednotky lacnejšie,“ vysvetľuje M. Kotov.

Napríklad ak by bolo hodnota dôchodkovej jednotky presne jedno euro a sporiteľovi chodilo na dôchodkový účet sto eur mesačne, získal by za svoje peniaze 100 dôchodkových jednotiek. Ak by v nasledujúcom mesiaci hodnota dôchodkovej jednotky poklesla o 10 percent na 0,90 eura, dostal by za sto eur až 111 dôchodkových jednotiek. Na účte by tak mal preto 211 dôchodkových jednotiek. Ak by nasledujúci mesiac znovu hodnota dôchodkovej jednotky narástla na pôvodné jedno euro, hodnota jeho dôchodkového účtu by bola 211 eur. Ak by k poklesu nedošlo, mal by len 200 eur.

Aj keď vlani dosiahli negarantované dôchodkové fondy rekordné zhodnotenie, väčšina sporiteľov z neho nemala žiaden úžitok. Svoje peniaze totiž majú v garantovaných dôchodkoch fondoch, ktoré zarobili málo. Súčasné prepady však môžu títo ľudia využiť na prestup do negarantovaných fondov. Keďže tie padli výrazne viac ako garantované, získajú sporitelia, ktorí v súčasnosti prestúpia, viac dôchodkových jednotiek, ako keby tak urobili napríklad na konci minulého roku, keď negarantované fondy dosahovali vysoké zhodnotenie. Vďaka tomu pri nasledujúcom raste môžu aj viac zarobiť.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: