Keď pred viac ako 30. rokmi sprivatizoval niekdajší banskobystrický podnikateľ a funkcionár Mečiarovho HZDS Pavel Čupka zvolenský mäsokombinát, asi netušil, že bude časom realitnou opachou. Okrem jedného z najväčších mäsokombinátov na Slovensku pod jeho vedením skrachoval aj banskobystrický pivovar Urpín. Ten už je v rukách iných podnikateľov a darí sa mu.
Také šťastie nemal mäsokombinát, ktorý sa nachádza vo Zvolene tesne pod Pustým hradom. Už viac ako 25 rokov chátra. Teraz ho plánuje oživiť spoločnosť PerFidem Alfa, ktorú vlastní Dušan Mráz so synom Martinom. Dušan Mráz je predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom spoločnosti Doprastav, ktorá stavia diaľnice po celom Slovensku.
Firme, ktorá má stabilné tržby v stovkách miliónov eur, sa v poslednom čase nedarí. Vlani mala stratu viac ako 11 miliónov eur. V strate bola vlani aj firma PerFidem Alfa, ktorá má zatiaľ aj minimálne tržby.
Z obrovského mäsokombinátu budú byty
Z pôvodného podniku veľa nezostane, iba komín, ktorý má byť dominantou nového projektu s bytmi. Bude akousi pripomienkou bývalej industriálnej minulosti tohto miesta, píše investor v zámere, ktorý poslal do procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) už v septembri tohto roka. Na konci novembra projekt, ktorý má zatiaľ názov podľa lokality- Pod Pustým hradom II, prešiel procesom EIA, takže môže žiadať o ďalšie stavebné povolenia.
Všetky ostatné priemyselné objekty v areáli chce investor pre ich zlý technický stav kompletne zbúrať. Využité budú len spodné časti stavby, teda podzemné podlažie.
Na ich ruinách majú vyrásť štyri polyfunkčné domy so siedmimi nadzemnými podlažiami, parkovací dom a moderný pavilón služieb. Celkovo má v lokalite, vzniknúť až 263 jedno- až štvorizbových bytov. Najviac, až 153, bude dvojizbákov. Byty majú mať dostatok súkromia vďaka priestranným krytým loggiám či terasám. Parkovacích miest má byť až 492, z toho len 40 na voľnej ploche.
Ceny budúcich bytov developer ešte nezverejnil. V súčasnosti sa ceny dvojizbových bytov vo Zvolene pohybujú od 90- do 120-tisíc eur podľa lokality a stavu.
Developer sľubuje medzi budovami aj vnútorné zelené átrium. Severná časť areálu má byť tiež venovaná zeleni, oddychovým aktivitám a rekreačno-športovému vyžitiu obyvateľov vo forme multifunkčného či detského ihriska.
Začiatok výstavby investor odhaduje na október budúceho roka. Stavebné práce by mali trvať 18 mesiacov. Investičné náklady odhaduje na 38,2 milióna eur.
V Spišskej Novej Vsi sľubuj investor namiesto nedostavanej fabriky bývanie
Okrem Zvolena je chátrajúci areál mäsokombinátu aj v Spišskej Novej Vsi. Aj ten sa bude meniť, konkrétne na nový obytno-výrobný komplex, v ktorom bude aj aquaponická prevádzka na ekologický chov rýb a pestovanie rastlín.
Za projektom stojí ružomberská firma Bioenergo na čele s podnikateľom s drevom Jánom Šestinom, ktorý podniká s dvoma spolumajiteľmi Esetu, upozornil ešte v máji Denník E.
Mäsokombinát, ktorý začali stavať ešte v polovici 80. rokov minulého storočia, sa nikdy nedostaval. Na začiatku milénia sa predal v rámci konkurzu žilinskému podnikateľovi Milanovi Oslejovi, ktorý figuruje až v 30 firmách. Areál odvtedy chátral, hoci tam chcelo aj mesto stavať priemyselný park. Cena za prenájom areálu, ktorú súkromník ponúkal, sa mu však zdala privysoká, písal v roku 2005 denník Korzár.
V roku 2015 sa v tejto lokalite plánovala výstavba ekosídliska s 300 bytmi. Za zámerom bola žilinská firma Spiš Invest, ktorá patrila M. Oslejovi. Tá plánovala do projektu investovať okolo 30 miliónov eur. Z projektu napokon nič nebolo, upozornil vtedy Trend. Celý areál bol od roku 2017 na predaj za 2,5 milióna eur. V roku 2021 ho kúpil súčasný majiteľ.
Ružomberský podnikateľ ho teraz chce oživiť – ale bytmi, nie výrobou mäsa. Tá v tomto spišskom meste už funguje pod firmou Tauris, ktorá je v rukách veľkopodnikateľa Milan Fiľa.
Na mieste bývalého plánovaného mäsozávodu malo vyrásť osem troj- až šesťpodlažných bytových domov s 368 bytmi. V lete sa projektu prerušil proces posudzovania vplyvu na životné prostredie, lebo investor včas nedodal úradom vysvetlenia k svojim zámerom.
V októbri firma doplnila svoj zámer a skresala počet bytoviek na päť. Dve budovy majú byť polyfunkčné. Približne 400 parkovacích stojísk bude pod zemou, zvyšných 90 na vonkajších parkovacích miestach.
Ekologická výroba hnojiva
Zaujímavosťou je, že súčasťou projektu má byť aj aquaponická prevádzka na združený chov rýb a pestovanie rastlín, ktorá má ročne vyprodukovať 2 500 ton rýb a 3 000 ton listovej zeleniny.
Navrhovaný systém je založený na produkcii prírodného hnojiva a paliva z exkrementov sladkovodných rýb. Toto prírodné hnojivo sa bude potom využívať na pestovanie plodín alebo ako sušené palivo pre energetický pohon. Spojenie chovu rýb a pestovania rastlín bude bez pôdy. Súčasťou recirkulačného systému bude aj výroba nealkoholických sladových nápojov, píše investor v zámere.
Ekologické má byť aj zásobovanie energiou. Má byť riešené fotovoltickými systémami a tepelnými čerpadlami.
Investor sľubuje, že nová zóna bude ponúkať vysoko sofistikované ekologické riešenia s ohľadom na udržateľnosť, energetickú efektivitu a sebestačnosť. Prínosom by mali byť aj novovzniknuté pracovné príležitosti priamo v areáli, vysoká kvalita bývania v nadštandardných bytoch a kvalitné verejné a poloverejné priestory s dostatkom zelene. Nový investor plánuje preinvestovať viac ako 100 miliónov eur.
Bežné trojizbové byty v Spišskej Novej Vsi sa dnes predávajú od 110-tisíc až do 200-tisíc eur podľa lokality a stavu. Sľubované nadštandardné byty budú zrejme bližšie k hornej hranici vzhľadom na vyššie ceny stavebných prác a materiálov.
Termín začatia a ukončenia výstavby zatiaľ investor nespresnil. Bude to podľa neho záležať o rýchlosti povoľovacích procesov.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: