Reštauračných alebo takzvaných minipivovarov na Slovensku je už takmer stovka. Po boome spred koronakrízy sa ich počet začal mierne scvrkávať. Nie každý majiteľ ustál dlhodobé zatvorenie gastro sektora s minimálnou pomocou od štátu.

Hoci mnohé malé pivovary vznikajú najmä vo veľkých mestách, vhodné lokality sú aj v turistických destináciách, napríklad na Donovaloch. Jednou z nich je aj horská obec Terchová. Tá je obľúbenou destináciou v lete pre turistov vďaka pohoriu Malá Fatra, ale aj pre lyžiarov vďaka neďalekému stredisku vo Vrátnej doline.

V dedine, ktorá má aj s okolitými osadami cez štyritisíc obyvateľov, je známa socha ľudového hrdinu Juraja Jánošíka, ale aj escape room naviazaná na Jánošíkov príbeh. V obci si môžete prenajať aj kolobežky, bicykle alebo zájsť do lanového parku. Dedina je plná obchodov so suvenírmi, reštaurácii a penziónov.

Nové chalupy aj reštaurácia s pivárňou

Pred viac ako dekádou v dedine vznikol reštauračný pivovar Vŕšky, ktorý je súčasťou rekreačného areálu s chatkami. Najnovšie sa tento areál bude rozširovať.

Podľa zámeru, ktorý investor, firma KLM real estate, predložil úradom na schválenie ešte začiatkom minulého roka, tam pribudne 26 rekreačných chát, jeden apartmánový dom, wellness, obchody, ale aj reštaurácia s pivárňou, vyhliadková veža a kemping.

Zámer bol schválený na konci vlaňajška tesne pred Vianocami, takže plán na rozšírenie areálu môže pokračovať v ďalších fázach povolení. Investor by chcel začať stavať už v septembri tohto roka a chalupy by mali byť hotové o dva roky.

KLM real estate je bratislavská eseročka, v ktorej figurujú traja mimobratislavskí spoločníci. Na webe firma uvádza, že má 15-ročné skúsenosti v developmente a vo financiách. V realitách sa viac venuje výstavbe obchodných a logistických centier na Slovensku aj v Česku.

V Terchovej pribudnú nové chalupy aj piváreň na Vŕškoch
Foto: KLM real estate

Už dnes sú v areáli Vŕšky takmer tri desiatky dreveníc, ktoré by sa dali zaradiť k tým luxusnejším, keďže v niektorých je aj sauna a vírivka. Tie pripomínajú skôr apartmány. Dokončené boli už v roku 2009 za 5,5 milióna eur.

Nových 26 chát bude v podobnom štýle. Podľa zámeru budú mať chalupy jednotnú vzorovú ,,terchovskú architektúru“ s prízemím a obytným podkrovím. Môžu byť aj podpivničené a zastrešené budú sedlovou strechou. Chaty budú z drevených sendvičových panelov a strecha  bude plechová s imitáciou škridle.

Chalupy by mali byť určené pre štyri až šesť osôb. Apartmánový dom pre 36 návštevníkov. Celý areál by mal poskytnúť celoročné ubytovanie pre 166 rekreantov.  Parkovanie bude zabezpečené pri jednotlivých chatách. Investor odhaduje náklady na nové chaty a ich zázemie na 2,5 milióna eur.

Okrem areálu Vŕšky tento developer už zrealizoval aj chatovú osadu Vrátna Village I. a chystá jej ďalšie rozšírenie.

Lokalita vhodná na lyžovačku aj turistiku

Lokalita, kde majú chalupy stáť, leží v ochrannom pásme Národného parku Malá Fatra, v ktorom platí 2. stupeň ochrany prírody. Do lokality zasahuje aj ochranné pásmo lesa. Parcela má v súčasnosti charakter nevyužívaného trávneho porastu s výskytom náletových drevín.

„Vzhľadom na charakter navrhovaných objektov, ideálnu polohu, dobrú dopravnú dostupnosť lokality, existenciu vyhľadávaného rekreačného areálu Vŕšky, ako aj charakter a možnosti obce Terchová aj širšieho okolitého územia možno očakávať veľký záujem o navrhované objekty,“ zdôvodňuje investor rozšírenie staršej chatovej osady.

Pribudnúť tam má aj reštaurácia, v ktorej sa bude variť pivo. Tá bude mať kapacitu 80 ľudí. Okrem toho v areáli vznikne aj drevená vyhliadková veža. Jedna už v Terchovej stojí a je veľmi populárna, pretože sa pri nej nachádza aj terchovské srdce, pri ktorom sa turisti radi fotia.

Nový kemping nebude obrovský. Vyrastie na ploche 2 200 metrov štvorcových a bude mať 11 miest pre stany či obytné prívesy. V kempe budú sprchy, WC, kuchynka či práčovňa. Plocha pre stany a karavany bude trávnatá. Súčasťou miesta na kemping budú ohniská s miestami na sedenie, parkovacie plochy a úschovňa bicyklov.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: