Levice sú menšie okresné mesto s niečo viac ako 30-tisíc obyvateľmi, ktoré doteraz neboli v hľadáčiku veľkých developerov. Napriek tomu, že priamo v meste nie sú veľké fabriky, len pol hodiny cesty od Levíc je Nitra, kde vyrába autá Jaguar Land Rover.

Pri Leviciach v časti Geňa je veľký priemyselný park, kde sídlia skoro dve desiatky firiem. Napríklad anglický výrobca kozmetiky de Miclén, nemecká strojárska firma ZF Slovakia, francúzsky výrobca tepla Veolia Energia alebo holandský výrobca cukroviniek Cloetta Slovakia.

Levice v minulosti zaznamenali úbytok obyvateľov, keďže tam bola dvojciferná nezamestnanosť. Po vzniku priemyselného parku v roku 2004 sa situácia na trhu práce zlepšila, ale možnosti bývania nepribúdali. Dnes je nezamestnanosť v levickom okrese pod piatimi percentami a dopyt po bývaní v tomto juhoslovenskom meste rastie.

Stovka nových bytov

To zrejme vycítili aj investori, ktorí chcú v projekte priamo v centre mesta postaviť viac než 100 bytov a administratívu. Vyplýva to zo zámeru, ktorý predložili do povoľovacieho procesu na konci novembra.

Za projektom s názvom Green City je firma Doas, v ktorej podľa obchodného registra figuruje aj Dušan Mráz, šéf Doprastavu. Nedávno o ňom Finsider písal v súvislosti s projektom prestavby skrachovaného mäsokombinátu vo Zvolene na byty.

Doas nie je v developerstve žiadny nováčik. Má na konte niekoľko projektov najmä v Bratislave a v Senci. Staval napríklad bytovku Zlaté krídlo v bratislavskej mestskej časti Rača či novú domovú štvrť Lužianky pri Senci.

Tri bytovky v centre mesta

V Leviciach by mali vyrásť dva šesťpodlažné bytové domy a tretí objekt má mať päť nadzemných podlaží s čiastočne ustúpeným štvrtým poschodím. Skladba bytov v troch budovách bude pestrá, budú tu garsónky ale aj päťizbové byty. V komplexe sa ráta s nájomnými garsónkami a bytmi rôznej veľkosti.

Bytové domy majú mať zelené strechy, po ktorých sa bude dať chodiť. Na zvyšných plochých strechách by mohli byť namontované fotovoltické panely, ale aj ďalší zelený zdroj energie. „Uvažujeme využiť aj modifikované veterné turbíny, pokiaľ budú mať tichý chod,“ vraví  pre Finsider Jaroslav Škrovánek, šéf developerských projektov firmy Doas.

Okolo bytoviek by malo pribudnúť 160 parkovacích stojísk, kde nebudú chýbať ani miesta na dobíjanie elektromobilov a 33 stojísk pre bicykle.

Stavať by sa malo začať už na budúci rok. Na konci roku 2026 by sa mohli do nových bytoviek sťahovať prví nájomníci. Celkové náklady investor odhaduje na 9,7 milióna eur.

V Leviciach idú stavať ľudia s prepojením na Doprastav stovku nájomných bytov
Nový byty v Leviciach by sa mali začať stavať už budúci rok (Zdroj: Doas)

Uhlíkovo neutrálny projekt

Green City nemá byť zelený len navonok, ale aj konštrukciou. Má byť postavený z prefabrikátov systémom Cubes, ktorý vyvinuli a patentovali na Slovensku. „Ide o 3D prefabrikáciu celých blokov, ktoré vytvoria celý obytný súbor. Vyrábať ich bude spoločnosti IN VEST zo Šale,“ hovorí J. Škrovánek.

Stavby z prefabrikátov majú výhodu v tom, že panely, vrátane zateplenia, sa spracujú s vysokou presnosťou pod strechou vo fabrike. Potom sa prevezú na miesto stavby a tam sa rýchlo poskladajú.

Tento systém bol používaný aj pri socialistických panelákoch, ale technológia odvtedy pokročila. Najmä spoje panelov sa už dnes dajú zoskrutkovať na milimetre presne a nemusia sa zvárať ako pri starých panelákoch. Práve škáry medzi panelmi boli veľký problém v panelákoch, do ktorých zatekalo či fúkalo. Aj preto sa vo veľkom zatepľovali. Podobným systémom sa stavajú aj drevodomy.

„Výhody sú nulový odpad zo stavby, presnosť stavebných konštrukcií, rýchlosť výstavby,“ povedal J. Škrovánek pre MY Levice. Podľa neho táto výstavba je uhlíkovo takmer neutrálna.

To znamená, že pri stavbe a prevádzke bytov sú emisie skleníkových plynov minimalizované napríklad použitím recyklovaných a lokálnych materiálov. Uhlíková neutralita budov je trend, ktorý sa snažia v rámci udržateľnosti životného prostredia robiť skoro všetci developeri. S podobným stavbami majú dlhoročné skúsenosti najmä v severských krajinách Európy.

Nájomné byty s podporou štátu?

Zaujímavé na projekte je to, že byty budú primárneurčené na nájomné bývanie pre stredné vrstvy obyvateľstva a kritickú infraštruktúru, ako sú učitelia, policajti, hasiči, doktori či zdravotné sestry. Byty pritom nebudú len malé, ale aj päťizbové až do výmery 90 metrov štvorcových.

Developer počíta aj so spoluprácou s miestnou samosprávou, krajom a štátom. „Projekt by mal byť vzorom pre ďalší rozvoj nájomného bývania v okresných mestách po Slovensku,“ povedal J. Škrovánek pre MY Levice. Podporu pre nájomné byty si predstavuje vo forme regulácie od štátu.

Cena nájomného ešte nie je istá. „Malo by byť regulované štátom, ale treba počkať na definitívu,“ hovorí J. Škrovánek. Legislatívu ohľadom nájomných bytov začala riešiť ešte vláda Igora Matoviča. Tlačil na ne najmä Boris Kollár, predseda strany Sme Rodina. Proces sa nedotiahol do konca a Sme rodina už nie je v parlamente.

Ďalšie projekty so stovkami bytov

V Leviciach sa okrem tohto projektu bytových domov plánujú aj ďalšie. Ide najmä o projekty s rodinnými domami, ale avizované sú aj projekty bytových domov.

Nové rodinné domy majú vyrásť napríklad na Bátovskej ceste či na Železničnej ulici. Tri bytové domy majú vyrásť na Hradnej ulici pri Levickom hrade.

Nový bytový dom s názvom Rezidencia Kyjevská už pribudol vlani na levickom sídlisku Rybníky. Z celkovej ponuky 66 bytov, ich je voľných už len zopár. Dvojizbové byty majú cenu od 110-tisíc eur vyššie.

Developer Green City ešte ceny bytov neuviedol, ale keďže sú v lokalite priamo v centre mesta, ich cenovky budú zrejme vyššie. V tejto lukratívnej časti Levíc boli v minulosti staršie rodinné domy.

Ak sa dostavajú všetky projekty, v Leviciach by mohlo v najbližších rokoch vzniknúť až 590 bytov pre zhruba 2-tisíc ľudí. Potom by sa mohol zastaviť aj pokles počtu obyvateľov, ktorý trvá už od konca 90-rokov. „Spolupracujeme na zastabilizovaní obyvateľstva Levíc, aby neopúšťali mesto,“ dodáva J. Škrovánek.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: