Záujem o bývanie v nájomnom byte po vypuknutí konfliktu na Ukrajine prudko vzrástol. Potvrdzujú to zástupcovia slovenských realitných kancelárií, ktorých oslovil portál Finsider. V niektorých z nich išlo o dočasný rast, inde je záujem stále enormný. Rástli aj ponukové sumy v inzerátoch, pričom jedny z najvyšších sú stále ceny nájmov v Bratislave.

Riaditeľ a konateľ realitnej kancelárie Diamond Reality Lukáš Sopko hovorí, že dopyt po nájmoch podľa praxe jeho spoločnosti vzrástol o sto percent. „Kým doteraz sme mali troch záujemcov o nájom, tak určite ich dnes máme šiestich na jeden,“ hovorí s tým, že aj byty v inzerátoch sú rýchlo obsadené.

„Po vložení štandardnej ponuky nájmu sa nehnuteľnosť prenájme do niekoľkých málo dní. Musím však povedať, že podstatnú a najväčšiu časť dopytujúcich tvoria klienti z Ukrajiny,“ tvrdí šéf realitky Diamond Reality, ktorá pôsobí na východe aj západe krajiny.

Bývanie len na niekoľko mesiacov

Rast záujmu o nájom zaznamenala aj realitná kancelária H&Partners, ktorá ponúka služby v Košiciach, Prešove a vo Vysokých Tatrách. Jej marketingový riaditeľ Matúš Mathis hovorí, že záujem bol skôr o krátkodobý prenájom v horizonte týždňov či maximálne mesiacov.

„Dopyt v prvotnej chvíli vzrástol. Zaregistrovali sme veľké množstvo dopytov či už priamo od ukrajinských občanov, alebo ich rodinných príslušníkov žijúcich na Slovensku. Dopyt bol vnímaný skôr ako krátkodobé riešenie, než dlhodobý záujem ostať v prenájme,“ vysvetľuje M. Mathis. Podľa jeho slov ale vojna neovplyvnila ponuku.

Nie všetci hovoria, že zvýšený záujem spôsobila vojna na Ukrajine. Milan Kiripolský z realitnej kancelárie Halo Reality to pripisuje všeobecnému dopytu ľudí, ktorí pracujú v inej časti Slovenska, než bývajú a nedostatku bytov na predaj v rámci trhu.

Šéfovia realitných kancelárií hlásia aj rast cien. Podľa nich to na jednej strane spôsobil zvýšený dopyt po vypuknutí vojny, no podpísali sa pod to aj zvýšené náklady na energie, nedostatok voľných bytov na trhu, drahé nehnuteľnosti na predaj či menej práce z home officu.

Ceny nájmov v Bratislave
Ceny nájmov v Bratislave v 1.Q 2022 medziročne rástli o 6,13 %. (Foto: Peter Csernák)

Ceny nájmov v Bratislave porastú najviac

Ceny nájomného síce rastú, ale miernejšie ako v prípade bytov na predaj. Napríklad priemerné nájomné na meter štvorcový za prvý štvrťrok 2022 v Bratislave sa podľa analytikov z Bencont Investments dostalo na úroveň 12,65 eura vrátane energií. Medziročne tak došlo k rastu o 6,13 percenta, zatiaľ čo medzikvartálny rast predstavoval 1,16 percenta.

Analytici pripomínajú, že efekt prenájmu bytov utečencami z Ukrajiny sa ešte nestihol do štatistík pretaviť naplno. Prílev nových nájomcov podľa nich vyvoláva zvýšený dopyt a nárast cien nájomného, pričom dĺžka trvania tohto efektu bude závisieť od vývoja vojny na Ukrajine.

Ceny nájmov v Bratislave sú odlišné aj v rámci mestských častí, pri jednoizbovom byte dosahovala priemerná cena 497 eur, pri dvojizbovom byte 670 eur a cena trojizbového bytu bola 919 eur mesačne.

Priemerné ceny nájmov v Bratislave vrátane energií (1.Q 2022):

Okres/Izbovosť1-izbové2-izbové3-izbové4-izbové5-izbovéSpolu
BA I531 €755 €1 139 €1 699 €2 027 €1 021 €
BA II495 €648 €831 €977 €1 329 €682 €
BA III481 €652 €868 €1 359 €1 573 €728 €
BA IV500 €636 €820 €1 116 €1 222 €697 €
BA V485 €626 €785 €940 €1 818 €657 €
Spolu497 €670 €919 €1 376 €1 810 €778 €
Zdroj: Bencont Investments

M. Mathis hovorí, že prenajímatelia sa snažia pretaviť do výšky nájmu aj rastúce ceny energií. „Dvojizbový byt si v Košiciach môžete prenajať od 550 eur do 700 eur, ak sa rozprávame o novostavbe s parkovacím miestom, za trojizbový byt si zaplatíte v rozmedzí 700 eur až 900 eur podľa stavu a lokality,“ vraví. Širšia ponuka v metropole východu podľa jeho slov v súčasnosti prevyšuje dopyt, čo skôr ceny zastropovalo.

Výška nájmu bude podľa projektového manažéra spoločnosti Finportal reality Michala Kubíka rásť aj naďalej. „Určite najväčší nárast cien nájmov bude v Bratislave, menej v krajských mestách a najmenší nárast zaznamenajú ostatné mestá,“ hovorí pre Finsider s tým, že okrem inflácie a vyššieho dopytu to spôsobujú zvýšené úrokové sadzby pri hypotékach.

Čo urobí s nájmami prasknutie realitnej bubliny?

Národná banka Slovenska (NBS) vo svojej jarnej prognóze ekonomického a menového vývoja naznačuje, že trh s nehnuteľnosťami sa dostal do stavu, ktorý je nazývaný aj ako realitná bublina. Znamená to, že ceny bytov či domov rastú bez poklesu až do momentu, kedy tento stav dospeje do štádia neudržateľnosti. Realitná bublina vtedy praskne a ceny sa môžu prudko prepadnúť.

Jej „prasknutie“ by mohlo mať dopad aj na ceny nájmov. „Dlhodobo máme deficit nehnuteľností, ktoré sú v ponuke hlavne v krajských mestách a v hlavnom meste. To spolu s vysokým dopytom, ktorý je spôsobený aj situáciou na Ukrajine, pravdepodobne zabezpečí to, že aj pri prasknutí tejto takzvanej bubliny bude dopad na ceny prenájmov minimálny,“ myslí si M. Kubík.

Náklady na realizáciu výstavby, kúpu nehnuteľnosti a užívanie nehnuteľnosti pravdepodobne budú podľa neho rásť, čo sa pretaví do cien nájmov. „Môj osobný názor je, že prasknutím realitnej bubliny príde maximálne k zastaveniu cenového rastu nájmov, nakoľko za mesiac apríl bolo reálne zhruba 61-tisíc ponúk na prenájom inzerovaných pre celé Slovensko, z čoho určité percento bolo neaktuálne, čo je veľmi malá ponuka pre realitný trh,“ dodal M. Kubík.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: