České ministerstvo financií chce zrušiť povinnosť, podľa ktorej sa musí pri prihlasovaní auta alebo cestnej kontrole predkladať takzvaná zelená karta. Informoval o tom český portál iDnes.cz. Ministerstvo portálu potvrdilo, že do pripomienkovania už predložilo návrh zákona o poistení zodpovednosti z prevádzky vozidla. Na Slovensku ide o povinné zmluvné poistenie (PZP).

„Jednou zo zásadných navrhovaných zmien je okamžitý prevod dát jednotlivých poisťovní o uzavretom povinnom poistení do on-line evidencie vedenej Českou kanceláriou poisťovateľov,“ cituje iDnes hovorkyňu ministerstva Gabrielu Krušinovú. Zmena by mala podľa tamojšieho ministerstva viesť k zrušeniu povinnosti predkladať zelenú kartu.

Na Slovensku už podobné opatrenie v rámci úradov čiastočne funguje. Zákon o PZP pozná register, ktorý vedie Slovenská kancelária poisťovateľov (SKP). Ten obsahuje údaje o motorovom vozidle, jeho držiteľovi či vlastníkovi, o poistení zodpovednosti či poistných zmluvách. Prístup k týmto údajom majú poisťovne aj orgány evidencie vozidiel. V súčasnosti z nich môžu získavať všetky informácie, ktoré sú pre nich potrebné. Tento princíp ale nefunguje pri prihlasovaní vozidla.

„Ministerstvo financií sa v súčasnosti zúčastňuje rokovaní organizovaných ministerstvom investícií spolu s ministerstvom vnútra a SKP, ktorých cieľom má byť okrem iného aj riešenie problematiky preukazovania existencie PZP pri prihlasovaní motorového vozidla do evidencie vozidiel. Legislatívny rámec zo strany ministerstva financií je už daný úpravou v zákona o PZP. Už je len potrebné nastaviť informačné systémy tak, aby orgán evidencie pri prihlasovaní motorového vozidla mal on-line prístup k aktualizovaným dátam v registri vedenom SKP,“ uviedol pre Finsider tlačový odbor ministerstva financií.

Je to neoficiálna databáza, tvrdia poisťovne

Poisťovne, na ktoré sa obrátil Finsider, hovoria, že ani súčasné nastavenie registra nie je dokonalé. „Na jednotný elektronický systém, respektíve register, v ktorom bude možné zaznamenávanie a overovanie uzatvoreného PZP, sa stále čaká. Hoci v digitálnej podobe už databáza vozidiel na overenie uzatvoreného PZP existuje, stále ide len neoficiálnu databázu, ktorá nemá povahu verejného registra,“ tvrdí hovorkyňa poisťovne Kooperativa Silvia Nosková Illášová.

Vytvorenie jednotného registra by poisťovne privítali, pretože by podľa nich uľahčil systém kontroly a priniesol väčší komfort vodičom. „Je to očakávané a pripravované riešenie. Vo všeobecnosti ide o otázku výšky investície a času na realizáciu, a to nielen zo strany poisťovne, ale aj SKP na prenos údajov z poisťovní do registra a evidenciu vozidiel,“ vysvetľuje hovorkyňa poisťovne Uniqa Beata Lipšicová.

Spoločná digitálna databáza by teda mohla nahradiť papierové doklady, čím by odpadla povinnosť nosenia papierového potvrdenia o zaplatení PZP so sebou. Malo by to platiť pri prihlasovaní vozidla, ale aj v prípade policajnej kontroly. Úradník alebo policajt si len v databáze SKP overí, či má auto PZP.

zelená karta
Ilustračné foto: Peter Csernák

Zelená karta už stratila farbu

V lete pred dvomi rokmi nastala pri zelenej karte aj iná zmena. Poisťovne ju už ľuďom neposielajú v tradičnej zelenej farbe, ale v čierno-bielom formáte. Môžu ju dostať aj v PDF formáte a doma si ju vytlačia. Novinku zaviedla Rada kancelárií poisťovateľov kvôli digitalizácii v poisťovníctve. Napriek tomu, že zelená karta môže byť uložená aj v mobile, pri policajnej kontrole to stačiť nemusí. Podľa poisťovní to závisí od konkrétnej situácie.

„Podľa zákona o PZP sa každý motorista musí preukázať bielou, respektíve zelenou kartou a v praxi záleží od konkrétnej cestnej kontroly, či akceptuje preukázanie dokladu on-line, napríklad vo svojej mobilnej aplikácií alebo požaduje preukázanie v papierovej forme. Našim klientom zasielame doklad on-line v PDF formáte a majú ho aj vo svojom Allianz konte v mobile či počítači,“ vraví hovorkyňa Allianz – Slovenskej poisťovne Helena Kanderková.

B. Lipšicová hovorí aj o prípade v Českej republike, kde dostal jeden vodič pokutu za to, že sa preukázal len elektronickou zelenou kartou. „V spore mu však nakoniec súd dal za pravdu, že elektronická stačí,“ tvrdí hovorkyňa poisťovne Uniqa.

Na tom, či musí byť „zelená karta“ v papierovej podobe, alebo nie, sa nevedia zhodnúť ani ministerstvá. „V zmysle zákona o PZP je vodič povinný pri prevádzke motorového vozidla mať zelenú kartu pri sebe a na výzvu príslušníka Policajného zboru ju predložiť. Zákon o PZP však neustanovuje, akú formu má mať toto potvrdenie. Listinnú, elektronickú alebo inú,“ zdôrazňuje ministerstvo financií.

Legislatívu cituje aj ministerstvo vnútra, ale zároveň sa odvoláva na poisťovne. „Na potrebu vytlačenia zelenej karty v konečnom dôsledku upozorňujú samotné poisťovne v PDF dokumente, ktorý zasielajú držiteľom vozidiel. Ide o takzvaný predpis poistného, prípadne v samotnom zaslaní zelenej karty,“ dodáva ministerstvo vnútra.

Digitálny vodičák

Zelená karta nebude v Česku jediným dokladom, ktorý vodiči nebudú musieť v budúcnosti voziť so sebou. Počíta sa, že podobné to bude aj s vodičskými preukazmi. Tamojším legislatívnym procesom prešiel takzvaný digitalizačný balíček, podľa ktorého by povinnosť preukazovať sa vodičským preukazom mala odpadnúť o dva roky. Po novom by sa mali vodiči preukazovať len občianskym preukazom. Platiť to bude len v Česku.

Na podobnom opatrení sa pracuje aj na slovenských ministerstvách. Pôjde o takzvanú peňaženku dokladov, tento projekt má v portfóliu ministerstvo investícií. „Priniesť má funkčné riešenie na úrovni plnohodnotných digitálnych dokladov priamo v mobile. Po jeho zavedení do praxe by bolo možné predkladať doklady potrebné pre vedenie motorového vozidla v digitálnej forme,“ hovorí pre Finsider slovenské ministerstvo vnútra.